Попереду в нового-старого очільника НСТУ — завдання реформувати колишній «УТ-1» в сучасного мовника, від якого очікують задавання стандартів якості.

За конкурсом на посаду голови Суспільного в багатьох ньюзрумах українських телеканалів (і радіостанцій) стежили немовби за чемпіонським боєм зірок боксу. Інтрига і справді залишалася до самого кінця. Напередодні голосування в «експертних колах» — людей, так чи інакше дотичних до медійних еліт, популярною залишалася версія, що вибори будуть зірвані. В такому випадку ситуація з обранням голови НСТУ стала б патовою, а реформа зупинилася б на невизначений час.

Проте, 10 квітня засідання Наглядової ради пішло без зволікань до свого запланованого фіналу, а саме — обрання керівника НСТУ. В два драматичні раунди (після першого Аласанія, як і його суперник Олег Наливайко, набрали по 8 голосів) переміг Зураб Аласанія, який вдруге очолить UA:Перший.

Наглядова рада Суспільного телебачення обрала очільника Суспільного мовлення 10 квітня в два драматичні раунди

Фото: Громадське

На Аласанію «ставили» представники громадянського суспільства. При всій повазі до менеджерських і людських якостей Олега Наливайка, питання його незалежності — як багатрічного топ-менеджера медіа-холдингу групи «Приват» і нинішнього очільника «Держкомтелерадіо» — залишалося б відкритим, пояснює свою позицію медіа-експертка Наталя Лігачова.  

Сам Аласанія мав не надто святковий настрій:

«Це просто невдячна робота, якщо сказати м’яко. А так — каторга на 4 роки», — усміхався він у відповідь на привітання з перемогою.

Попереду в нового-старого очільника НСТУ — завдання реформувати колишній «УТ-1» в сучасного мовника, від якого очікують задавання стандартів якості.

«Найгірше для мене — це очікування людей. Коли ти не виправдовуєш очікування, хоча розумієш, що вони невиправдані», — сказав сам Зураб Аласанія в своєму першому інтерв’ю на посаді голови Суспільного.

І, схоже, не перебільшує. Перед ним стоять величезні виклики, перебусім економічних організаційних: як реформувати величезне господарство, яке складається з багатьох інфраструктурних об’єктів, експлуатація яких економічно невигідна, що робити з семитисячним колективом, як одночасно запустити виробництво нового цікавого контенту.

НЕРУХОМІСТЬ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Реформа суспільного мовлення: як забрати у влади телевізор? RE:ФОРМА

Символом «господарства», яке дісталося Аласанії можна вважати будівлю, де розташований центральний офіс і студії UA:Першого — 105-метровий хмарочос, прозваний в народі за характерний силует «oлівцем». Вона вирізняється нераціональним плануванням, яке більше пасувало хіба що культовій споруді — тисячі квадратних метрів всередині незаповнені нічим, окрім повітря. Щомісяця утримування цієї пам’ятки інженерної думки УРСР обходиться компанії у 14 мільйонів гривень.

Подібні «олівці», але менших масштабів так чи інакше присутні у всіх 32-х регіональних компаніях, що об’єднали наприкінці минулого року в НСТУ. Найгірше для Аласанії і його команди — те, що всі ці об’єкти нерухомості не можна ані продати, ані змінити найближчим часом.

Новий керівник НСТУ лише обережно висловлює сподівання, що за 4 роки каденції йому вдасться переконати Кабмін передати всі ці будівлі в розпорядження корпорації. І тоді їх можна буде продати, а самим переїхати в сучасніші офіси.

Хто розбиратиме завали «авгієвих стаєнь» радянської інфраструктури, що дісталася НСТУ, на момент написання цього матеріалу залишалося секретом. Зураб Аласанія лише підтвердив, що кандидатура члена правління, який відповідатиме за бізнес-розвиток корпорації в нього є. І це фінансист з досвідом роботи топ-менеджером в банковому секторі.

Аласанія висловлює сподівання, що колись його команда зможе переїхати в сучасніші офіси, ніж старий київський хмарочос, прозваний в народі за характерний силует «oлівцем»

Фото: Громадське

ЛЮДИ

Коли запитати Аласанію, якими будуть його перші кроки як керівника Суспільного, він відповідає коротко: люди, люди, люди.

Сьогодні працівниками НСТУ офіційно вважаються 7225 осіб. Більшість з них, мабуть, в останню чергу хотіли перемоги Аласанії.

«Систему треба зламати, і, фактично, побудувати нову. І передусім постане проблема з величезною кількістю працівників НСТУ, з якими треба буде перепідписувати договори. І зрозуміло, що без скорочень — ніяк», — каже Наталя Лігачова.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дебати без краваток: Якими ми побачили кандидатів на голову Суспільного

Сам Зураб Аласанія не приховує, що готує масові скорочення, які тепер, з повноваженнями голови правління ПАТ, він, нарешті, може провести. За його словами сотні працівників місяцями не з’являються на роботу, але отримують зарплату. Їх звільнять в першу чергу. Всім іншим запропонують курси з перенавчання (якщо їх спеціальність вже не потрібна в сучасному теле- чи радіовиробництві) чи підтвердження кваліфікації. Всі хто відмовляться або не пройдуть таку перепідготовку — втратять роботу.

Очевидно, що це буде болісний процес, який супроводжуватиметься протестами, судовими процесами, тиском профспілок. В Польщі реорганізація їхної «Єдинки» — Першого каналу державного телебачення — зайняло близько двох років. З іншого боку для заповнення вакансій, що з’являться, та залучення сильних кадрів, нова команда планує створити сильний HR-відділ — те, чого ніколи не було на Національній телерадіокомпанії за її «державного» минулого.

Також статус ПАТ дозволяє підняти мінімальну межу зарплат для працівників, яку раніше обмежували положення для держслужбовців, удвічі, до 6500 гривень. Невеликі гроші для столиці, але прийнятні для регіонів.

В ефірі Громадського Зураб Аласанія назвав претендентів на посади у свою команду

Фото: Громадське

ОБЛАДНАННЯ

Нерозв’язаним залишається питання переобладнання студій, закупівлі нового обладнання (не секрет, що нинішні ефіри НСТУ видає, принаймні частково, на «вінтажній» техніці початку 2000-х, а в студіях є робочі пульти виробництва Чехословаччини, встановлені ще у 1980-х!).

Григорій Шверк з парламентського Комітету з питань свободи слова, визнає, що 0,2% від видаткової частини бюджету, які, за законом, мають виділятися на фінансування Суспільного мовлення, буде недостатньо, і новому менеджменту доведеться додатково заробляти на рекламі. А першочергові потреби, зокрема для новинного ньюзруму, можна буде перекрити за допомогою донорських коштів.


Звістка про обрання Зураба Аласанії вже «розморозила» 7,5 мільйонів євро допомоги, яка була «поставлена на паузу»: європейці вичікували, що буде з реформою Суспільного. Частина цих грошей, буде спрямована на курси з перепідготовки працівників НСТУ, які згадувалися вище. Наталя Лігачова вважає, що навіть у випадку, коли єдиним якісним і конкурентним продуктом Суспільного будуть новини, це вже матиме визначальний вплив на інформаційні випуски  комерційних телеканалів.

«Вони не зможуть маніпулювати (думкою аудиторії), так як вони маніпулюють зараз», — каже медіаекспертка.

Перед новим очільником Суспільного мовлення стоїть завдання реформувати колишній «УТ-1» в сучасного мовника, від якого очікують задавання високих стандартів якості

Фото: Громадське


 

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile