Політика

СВОЇ ЛЮДИ

Політика/СВОЇ ЛЮДИ
Зберегти
Вигляд

Ще донедавна імена помічників народних депутатів були мало не державною таємницею. І недаремно. Це – справжня кузня кадрів, де народжуються майбутні міністри, голови і керівники. Маленькі сім’ї, яким можна довіряти все – посади, гроші і оборудки.

Помічник народного депутата – це одна з найбільш перспективних професій в Україні. І дуже часто вже після першої ж каденції молоді спеціалісти можуть посісти керівні посади у міністерстві юстиції, або ж потрапити до верхівки у системі правоохоронних органів чи перекваліфікуватись у працівників кабінету міністрів України. Однак найчастіше екс-помічники народних депутатів повертаються до Верховної Ради, але вже в якості самих народних обранців.

До редакції Слідства.Інфо потрапив унікальний список з іменами помічників народних депутатів минулого - 7-го скликання Верховної Ради. Ми перевірили, як склалася їхня подальша кар’єра. Результати виявилися несподіваними. 

Андрій Лозовий, нардеп:

- Це там помічники були не принеси, подай, пішов на хер, це всі люди, які виконують функціональні обов’язки.

Хочете зробити карколомну кар’єру? Хапайте вила і бігом допомагати Олегу Ляшку. У виборчий список Радикальної партії потрапили одразу 20 помічників її лідера. Шестеро з них стали народними обранцями. Кажуть, за особливі заслуги.

Василь Амельченко, нардеп:

- А помічники це що, чужі люди? Це члени команди, які допомагають Олегу Валерійовичу. Всі вони абсолютно серйозні люди, які ведуть активну соціально-політичну діяльність.

Очевидно, саме за активну діяльність в РПЛ готові взяти під своє радикальне крило й вихідців з чужого гнізда. Наприклад, член фракції Віктор Галасюк раніше працював помічником у скандального регіонала Василя Хмельницького.

- Можете розповісти, за якими критеріями ви обирали собі помічників народних депутатів?

- Безумовно, це критерій фаховості, це критерій досвіду роботи і це критерій мотивації працювати, бо, знаєте, це є найголовніше.

- Ви у 7 скликанні були помічником у Василя Хмельницького, можете розповісти що Вас з ним поєднує?

- Дякую, дякую вам за запитання.

- Ви не будете відповідати?

Про своє минуле Віктор Галасюк не забув. Зараз у нього в помічницях є така собі Ганна Сергієнко. Людина з абсолютно ідентичними ПІБ у минулому скликанні теж допомагала його шефу Василю Хмельницькому. Політтехнолог Тарас Березовець свого часу працював помічником нардепа і добре знає механізм просування на службі.

- Якщо ви не є помічниками народного депутата, для Вас вхід в велику політику відкритий тільки тоді, якщо у Вас є великі гроші, і ви можете купити своє місце. Якщо ні, то шансів потрапити у партійний список у Вас майже немає.

Надзвичайно пощастило тим, хто в минулому допомагав нардепу, а нині міністру внутрішніх справ Арсену Авакову. Його син Олександр прославився придбанням квартири за мільйон доларів у елітному житловому комплексі «Альпійський». Інші помічники обрали професійне зростання.  

Іван Варченко став радником міністра. Анатолій Дмитрієв очолив Головне управління МВС України в Харківській області. Василь Петрівський працює генеральним директором ДП МВС України «Спецсервіс». Тігран Авакян перекваліфікувався з помічника нардепа на заступника міністра МВС з питань європейської інтеграції.

Тарас Березовець, політтехнолог:

- Що стосується ефективності, коли людина була помічником і відразу стає заступником міністра та інше… Це нереально перестрибнути в нормальній цивілізованій країні через кілька ось таких сходинок. Це нереально. Ти як мінімум має попрацювати спочатку на рівні начальника департаменту в кращому випадку, і тільки через декілька років тобі можуть зробити promotion, і ти піднімешся до заступника мінстра.

- В органах юстиції з’явиться нове обличчя. Це молода ефективна людина, яка готова працювати чесно.

Хто ж ці нові люди, появу яких анонсував міністр юстиції Павло Петренко? Це колишні помічники нардепа, яких він працевлаштував.

 

Ігор Алексєєв з травня по листопад 2014-го попрацював заступником міністра. Згодом, на позачергових виборах, він став народним депутатом від «Народного фронту». Олександра Журахівська – помічниця міністра. Отримали квиток у велике майбутнє і Оксана Іванченко та Антон Янчук, що стали заступниками міністра юстиції України.

- Чи задоволений я своєю роботою? Звичайно, що не задоволений.

Задоволений очільник Кабміну Арсеній Яценюк має бути тим, як вправно він просунув у вищі ешелони влади своїх екс-помічників.

 

П’ятеро з них стали народними депутатами, а ще двоє отримали посади міністрів в його уряді. Це Ганна Онищенко і Остап Семерак.

- Сьогодні в Україні жити стало комфортніше, ніж 9 місяців назад.

Не забув про своїх колишніх помічників і господар Києва Віталій Кличко. Володимир Бондаренко очолив апарат виконавчого органу Київської міської ради, Ганна Старостенко стала заступником голови КМДА. Рена Назарова нині – депутат Київської міської ради, а Святослав Мельник – заступник директора з інвестиційних питань «Київтранспарксервісу».

 

Та добре живеться не тільки помічникам переможців. Неоднозначне минуле – не перешкода для тих, хто вміє служити вірою і правдою. Наталія Козлова, колишня помічниця нардепа і сина колишнього генерального прокурора Віктора Пшонки, нині спокійно допомагає депутатці від «Народного фронту» Олені Ледовських.

- Проблеми в тому, що ця людина раніше працювала на Пшонку, ви не бачите?

- Ні.

- А ви запитували, у неї яким чином вона потрапила до Пшонки?

– Ні. Ви знаєте, я не знала що вона працювала у Пшонки.

Пшонці ж допомагав Валерій Зіневич, який нині працює у члена депутатської групи «Партія «Відродження» Андрія Шипка.

- У вас є такий помічник Зіневич, він працював на Пшонку раніше у 7-му скликанні.

- Та мне все равно, кто на кого працював. Давайте перестанем друг другу приклеивать ярлыки. Если человек помогает людям – а я знаю, скольким он помог людям – я его поэтому брал. Я его даже не спрашивал, на кого он працюет.

Цікава ситуація склалась і з нардепом Порошенком-молодшомим. Людина з ПІБ його помічника Дмитра Олександровича Жданова свого часу допомагала покійному регіоналу Володимиру Бойку.

На щастя, деякі депутати готові визнавати свої помилки. Володимир Парасюк дізнався від нас, що його помічник Андрій Вільчинський раніше допомагав його ідеологічному противнику Ігорю Поберу з фракції БПП.

- У вас є помічник Вільчинський, у сьомому скликанні він був помічником Побера. І наскільки я розумію, у Вас не сходяться політичні інтереси…

- Він у мене вже помічником не буде, це 100 відсотків.

Не здивуємося, якщо звільнений помічник швидко знайде собі іншого патрона. Бо, схоже, саме особиста відданість і вміння виконувати доручення, а не професіоналізм – головна риса помічників наших нардепів. Чи не звідси – така «висока» якість української політики?    

Олександр Гуменюк, Слідство.Інфо

Пов`язані новини