Громада невеликого села Синиці, що на Київщині, через низку імовірних владних і майнових зловживань відкликає 8 з 12 депутатів, які донедавна ними керували.

У селі Синиця, що в Богуславському районі на Київщині, зараз можна побачити в мініатюрі усі головні проблеми України. Чотирма сотнями селян донедавна керували 12 депутатів. Вісьмох з них сільська громада відкликає. Через імовірне перевищення повноважень та підкилимні ігри у розподілі головного тутешнього ресурсу — землі.

Cело Синиця (Богуславський р-н, Київської області) screenshot з відео Громадське

Як почалась у селі колотнеча, голова сільради Олена Сіроштан написала заяву про відставку. Каже, під тиском депутатів, яких нещодавно місцева громада відкликала.

Перед виборами позаторік кандидати всі як один обіцяли прокласти дорогу на одній з вулиць та зробити там освітлення і обладнати сміттєзвалище за межами села. А головне — наміряти землі, кому треба.

«До мене почали підходити люди, питати про землю, — розповідає Сіроштан. — А я ж нічого не обіцяла. У відповідь — депутат обіцяв. Вони робили все, щоб отримати місце в раді».

Сільрада села Синиці screenshot з відео Громадське

Голова показує колективне звернення депутатів-вигнанців до неї: «Якщо когось ріже слово «ти», то ми йдемо в Європу, відкрий комп’ютер і побачиш, що пів-Європи говорить на керівника «ти», але ми такого керівника не поважаємо ні на «ти», ні на «ви». Повідомляємо, що нами, депутатами, які за народною ініціативою будуть відкликані не буде прийнято жодного рішення сесії, поки в повістці денній не буде перше питання — про складання повноважень сільського голови».

Олена Сіроштан розповідає, що тричі зверталась до правоохоронних органів щодо бездіяльності депутатів, проте її заяву або перенаправляли або списували через недостатню кількість доказів

Тим часом до центру Синиці починають сходитись охочі підтримати голову. Переважно селяни старшого віку — молоді тут мало.

Юрій Петрович розповідає свою історію. Нещодавно його донька успадкувала від матері землю: «Депутати її не затвердили і сказали, що їй вистачить тільки 15 соток, а решту вони хотіли забрати і віддати комусь іншому. Я питаю, чому ви забираєте, якщо земля належить їй за спадщиною? В результаті ми подали до суду і виграли його, землю віддали, але чому ми мали витрачати кошти на суд?».

Ця історія стала останньою краплею у рішенні громади відкликати обранців.

Далі синичани показують на центральну дорогу – уся в вибоїнах. А опальні депутати прокладали під’їзди до своїх домівок. Як-от Володимир Бондаренко. Після того, громада наполягла, щоб на ремонт покриття на вулиці Садовій чиновники виділили 50 тисяч гривень.

До центру Синиці починають сходитись охочі підтримати голову сільради screenshot з відео Громадське

Річний бюджет Синиці — 250 тисяч гривень. Люди запевняють, що цього не вистачає, але об’єднуватись із сусідньою Дибинецькою громадою для подолання фінансових труднощів депутати не захотіли. Утім, на останній сесії сільради, де ухвалили заяву про відставку голови, депутати виписали собі премії.

«Люди не боялися залишати підписи під відкликанням, давати свої паспортні дані. Їх не турбували наслідки, бо їм це все вже набридло. На кожному окрузі до 80% виборців були за відкликання», — розповідає Тетяна Миколаївна Федорова, яка колись теж була головою сільради. Вона — одна з учасниць ініціативної групи за збір підписів.

Секретарка сільради Галина Рябчун, яка залишилась виконувати обов’язки голови, зателефонувала кільком з відкликаних обранців. За кілька хвилин на центральну вулицю заїхав білий мікроавтобус, з нього вийшли двоє — Сергій Яковлев та Володимир Бондаренко.

Сергій Яковлев та Володимир Бондаренко screenshot з відео Громадське

«Хто вас прислав? Хто вас направив в Синицю?» — привітався перший.

Другий, Володимир Бондаренко почав пояснити свою позицію.

«Колись одна розумна людина казала «кто делает добро, тот теряет время зря». Хотіли, щоб власники земельних паїв платили гроші на сільську раду, щоб виділяли по 100 гривень на соціальну сферу, проте ніхто нічого тут не дає. Ми стали депутатами, люди нас вибрали, і шо ми получили? Нас відкликають! Бо ми хотіли, щоб людям, щоб на сільську раду перераховували. Голову сільської ради купили. Її не вибрали люди, а ми її поставили», — поділився своїм баченням Володимир Бондаренко.

«Але ж вас була більшість у владі?» — питаємо.

«Коли більшість з голими жопами, то тут нема що робить! — втрутився Яковлев. — З ними нема про шо балакать, поїхали. Києву прівєт!»

21 травня 2017 року виборці 8 округів села Синиця знову прийдуть на дільниці обирати собі депутатів. А до того часу рішення на сесіях ухвалюватимуть відкликані.

Cело Синиця (Богуславський р-н, Київської області) screenshot з відео Громадське

 

Поділитись: