«Талібан» просить дати їм можливість виступити на Генасамблеї ООН

Угруповання «Талібан», яке захопило владу в Афганістані, попросить надати йому можливість виступити на Генеральній Асамблеї Організації Об’єднаних Націй. Там вже навіть обрали свого «постійного представника при ООН».

Про це повідомив речник ООН Стефан Дюжаррік, цитує Associated Press.

За його словами, генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш 15 вересня отримав лист представника «Талібану» Аміра Хана Муттакі, де йшлося про прохання взяти участь у в дебатах «на високому рівні».

Муттакі був зазначений у листі як «міністр закордонних справ». У листі він заявив, що колишнього президента Афганістану Ашрафа Гані «скинули» 15 серпня і що країни по всьому світу «більше не визнають його президентом».

Тому, мовляв, призначений попереднім урядом постпред Афганістану Гулам Ісакзай «більше не представляє» країну в ООН.

Таліби вже призначили свого «постійного представника при ООН» Сухайла Шахіна. Він був представником талібів під час мирних переговорів у Катарі.

Навіщо їм виступати в ООН?

Як вказує видання, таліби хочуть міжнародного визнання та фінансової допомоги для відбудови зруйнованої війною країни. Але склад нового уряду «Талібану» ставить перед ООН дилему. Кілька тимчасових міністрів перебувають у так званому чорному списку спонсорів тероризму ООН.

Натомість члени ООН могли б використовувати визнання талібів як важелі впливу для створення більш лояльного уряду, який гарантує права людини, особливо для дівчат і жінок.

Під час перебування «Талібану» при владі у 1996-2001 роках права жінок уже були суттєво обмежені відповідно до ультраконсервативного тлумачення ісламу. Після повалення влади талібів у країні зросла кількість приватних вишів, а дівчата й жінки отримали право на освіту.

Таліби обіцяли не запроваджувати жорсткі правила для жінок, але наразі зростає невідповідність між обіцянками та реальними діями. Наприклад, «Талібан» закрив міністерство у справах жінок, а замість нього відкрив відомство моралі. А ще угруповання наказало працівницям органів міської влади у Кабулі залишатися вдома. Вийти на роботу дозволили лише тим жінкам, яких не можуть замінити чоловіки.

Що про це думають в ООН?

Чиновники Держдепартаменту США заявили, що їм відомо про запит талібів, однак розв’язання цього питання вимагатиме певного часу для обговорення. Один із посадовців припускає, що посланник «Талібану» не зможе виступити на цій сесії Генасамблеї, принаймні протягом тижня дебатів лідерів високого рівня.