Тарас Більчук: ким був художник, що став символом Майдану

Він стояв на Майдані під час Революції на граніті, тож не дивно, що коли почався Євромайдан Тарас Більчук став і його активним учасником. Фото поважного вусатого чоловіка з розбитою скронею бачив кожен, хто цікавився подіями 2014 року. Він пережив розгін студентів, побиття беркутівцями 18 лютого і став символом Майдану. Але 14 серпня цього року художника здолав інсульт на 57—му році життя.

Про реальні події на Євромайдані світ дізнавався через об’єктиви фотокамер. Тисячі зображень, сотні відеофайлів. Скривавлені та втомлені обличчя викликали страх, злість, безсилля. Однак, за кожним героєм фотознімку стоїть реальна людина. Зі своєю історією, зі своїми поглядами на життя.

Одним з таких був художник Тарас Більчук. Кожен, хто стежив за подіями Майдану, бачив фото поважного вусатого чоловіка з розбитою скронею. Цей знімок був зроблений 18 лютого 2014 року, в період найактивніших протистоянь у центрі Києва.

«Якщо ти боїшся, то нема чого тоді їхати на той Майдан. Краще їдь тоді до мами і на дивані відсидься. Не треба приїздити, аби сіяти паніку! То ясно, що береженого Бог береже: можеш мирно собі жити і тебе машина зіб’є, а можеш сам вибирати свою долю і діяти відповідно до того, як вважаєш правильним… Я он собі теж було сказав вже «Прощай», а пан-Бог сказав, що ще рано…», — так говорив Тарас Миколайович про події на фото.

Тарас Більчук 18 лютого 2014 року в урядовому кварталі Фото: Владислав Содель (публікується з дозволу автора)

Митець пройшов увесь шлях Революції Гідності. Він пережив і перший розгін 30 листопада, де отримав струс мозку, і події 18 лютого, де був жорстоко побитий бійцями «Беркуту». Через два роки його нагородили орденом «За мужність».

Потрапив на Майдан Тарас Більчук не випадково. У 1990 році він був серед учасників студентської «Революції на граніті». Емоції від тих подій виражалися у картинах художника. Потім він переїхав до Сполучених Штатів, де відкрив власну студію Vision & Art.

Картини Тараса Більчука розійшлися світом. Його роботи є в США, Канаді, Японії, Франції, Парагваї, Швеції, Польщі, Англії. Сюжети картин пов’язані з Україною княжої доби, добою козацтва, також є портрети і пейзажі.

У 2007 році він повернувся в Україну. Залишивши за океаном більшу частину картин, оселився у батьківській хаті й почав працювати над творчими неприбутковими проектами. Зокрема, у рідному Коршеві започаткував фестиваль «Повстанська ватра». Також він був автором Міжнародного мистецького проекту «Шляхами наших перемог», брав активну участь у проектах та імпрезах Рівненської спілки письменників.

Тарас Більчук 14 серпня пішов із життя на 57-му році життя, після інсульту. Його поховали в рідному селі Коршів Здолбунівського району Рівненщини. Відспівували художника у монастирі-пантеоні повстанської слави в урочищі Гурби.

Підписуйтесь на наш канал у Telegram