У Києві планують відкрити новий торговий центр — Ocean Mall. Це станеться орієнтовно восени 2019 року. Тут розмістять магазини IKEA, H&M і кінозал IMAX від «Планети кіно». Будівництво центру вже почалося, комплекс поєднають із приміщенням Українського інституту науково-технічної експертизи та інформації. Проект передбачає і реконструкцію відомої «Літаючої тарілки» на Либідській площі.

Що нині відбувається з «тарілкою» — розповідає Громадське.

Будівля-«тарілка» належить Міністерству освіти і науки України. Інвестор орендував її на 20 років за умови реставрації та створення там Музею науки.

Для роботи над проектом запросили архітектора «тарілки» Флоріана Юр’єва. Проте й активісти, і сам архітектор кажуть: приміщення збираються не реставрувати, а повністю реконструювати, а це знищить пам’ятку радянського модернізму.

Попри це, роботи на території Інституту продовжують — висотку вже засклили, стільці із залу «тарілки» винесли, а перед будівлею почали встановлювати паркан.

Ніхто не знає, що вийде в результаті

Над збереженням «тарілки» працює ініціативна група з активістів і політиків. Співзасновник руху #SAVEKYIVMODERNISM Віктор Герасименко каже, що компанія, яка займається ремонтними роботами, все ще не показала кінцевий варіант проекту.

«Кожне рішення з ремонтом ситуативне — немає комплексного плану робіт. Ні Міністерство освіти і науки, ні громадськість не знає, який вигляд матиме будівля після закінчення ремонту. Забудовник презентує лише проекти фасаду, а не саму конструктивну схему, не показують повного проекту, а надають лише окремі візуалізації».

Зал «тарілки» має особливу акустику — під час будівництва архітектор детально прораховував розміщення крісел, обшивку стін і підлоги. Завдяки цьому в залі можна було не використовувати мікрофони.

Востаннє Юр’єв зустрічався з активістами в цьому залі торік восени — в приміщенні проводилися різні заходи, хоча й не було опалення. А після Нового року забудовник забрав із залу стільці.

«Зробили демонтаж стільців, палубної дошки на підлозі, хотіли реконструювати приміщення. Але Флоріан сказав, що це не можна робити — акустика повністю зруйнується. Головний конструктор будівлі Борис Патон також сказав, що це неможливо. Від того часу в «тарілці» нічого не робили», — розповів Віктор Герасименко.

Активісти разом з Флоріаном Юр’євим розробили проект реставрації «тарілки» й готові віддати його забудовнику. Вони наполягають, що будівлю треба не реконструювати, а саме реставрувати. Зокрема, активісти пояснюють, як зберегти архітектурний ансамбль, замінити поверхні «тарілки» на ідентичні матеріали, працювати з барельєфами на фасаді та прибудинковою територією.

«Також працювали з професіоналами по звуку, світлу аби знайти точні рішення для реставрації приміщення, модернізувати його і зберегти. Для нас, молодих спеціалістів, це прецедент, бо є живий архітектор, який має право брати участь у проектуванні будівлі. Але все це робиться без нього. Юр’єв зустрічався з власником Ocean Mall Вагіфом Алієвим і розказував про наш проект. Але інвестор цього не слухає, хоча і поважає Флоріана», — говорить Герасименко.

«Нас поставлять перед фактом, і ми нічого не зможемо змінити»

У висотці інституту пообіцяли розмістити бібліотеку та зробити музей науки для дітей. «Тарілку» планували використовувати як лекційний зал.

«Коли я побачив проект, в якому вони збираються зробити не реставрацію, а реконструкцію — вирівняти підлогу, знищити акустику залу, то влаштував їм скандал. Тоді вони ніби відступили. Хоча в договорі зазначено, що має бути реставрація. Сам Вагіф запрошував мене до себе 3 рази. Але ці зустрічі мало що змінили», — розповів Громадському архітектор «тарілки» Флоріан Юр’єв.

Голова правління групи Mandarin Plaza, що управляє Ocean Mall, Олександр Черницький запевняє, що вони співпрацюють із Флоріаном Юр’євим:

«Ми зустрічалися з ним кілька разів і все йому показували. Єдина проблема — ми не показали остаточного проекту, і через це люди хвилюються, що ми можемо там щось зробити. Мені дуже дивно це чути, адже неможливо зробити щось таємно, побудувати щось таке, чого б кияни не помітили. У наших планах — зробити «тарілку» частиною музею науки. Що конкретно там буде ми скажемо згодом — зовсім скоро покажемо проект».

Черницький зазначив, що стільці демонтували, оскільки вони вже були старими: «Ми показували архітектору матеріали, які будемо там використовувати, меблі, стільці. Ми нічого не будемо робити без нього, адже він найкраще все це знає».

«Вони дезінформують людей — говорять ніби я з ними співпрацюю. Я щоразу з ними зустрічаюся і сперечаюся. За цей час я підписав лише проект того, щоб висотку засклили. Я говорив, що варто змінити покриття «тарілки», адже дах у поганому стані. Проте нічого цього не зробили», — говорить Флоріан.

«Тарілку» хочуть використати як вхід до торгового центру. Проте, за словами архітектора, це знищить ті приміщення залу, які мали б його обслуговувати. «Призначення приміщення вони можуть змінити, але права змінювати конструкцію не мають. Якщо не змінювати функцію «тарілки» і зробити там конференц-зал, то він не зможе функціонувати без гардеробу, туалетів. А в проекті вказано, що під «тарілкою» зроблять прохід.

За будівлею продовжують рити котлован. Я їх попередив, що якщо це не зупиняти, то будівля може з’їхати. Нам кілька разів обіцяли показати кінцевий проект. Я підозрюю, що його не покажуть і продовжать будувати, а потім нас поставлять перед фактом і ми вже нічого не вдіємо», — говорить Юр’єв.

Поділитись: