Роскомнагляду доведеться знищити інфраструктуру інтернету для забезпечення російського законодавства. Протистояння російської влади з месенджером Telegram вийшло на якісно новий рівень. Цей процес загрожує змінити правила гри в галузі та призвести до нового рівня цензури.

Матеріал «Новой газеты» в межах партнерства незалежних медіа Східної Європи.

Стихійний суспільний договір, що склався в останні роки, передбачав, що російські силовики, законодавці й чиновники Роскомнагляду вдавали, що блокують заборонену в Росії інформацію, а користувачі і сервіси, зі свого боку, робили вигляд, що не мають до неї доступу. Саме в такому режимі існує, приміром, одна з найбільших у світі соціальних мереж LinkedIn, що належить Microsoft, заблокована в РФ від 2016 року.

Сергій Голубицький в одній з недавніх публікацій для «Новой газеты» зазначив, що донедавна процес «боротьби з інтернетом» мав виключно ритуальний характер. Історія з блокуванням Telergam, схоже, перетворює ритуал у «громадянську війну».

16 — 17 квітня Роскомнагляд заблокував понад 2,4 мільйонів IP-адрес, що входять у великі підмережі сервісів Google і Amazon. Для порівняння, до початку блокування Telegram у чорному списку Роскомнагляду значилося 38 тисяч IP-адрес.

Щоб дотягнутися до Telegram, відомству довелося розгорнути наймасштабнішу атаку на інфраструктуру інтернету за всю історію російської цензури.

Роскомнагляд, вочевидь, припускав, що Павло Дуров має намір використовувати хмарні сервіси великих інтернет-компаній, зокрема Amazon, для обходу блокування в штатному режимі, силами самого месенджера, і приготувалися до цього заздалегідь.

«Килимове бомбардування» інтернету Роскомнаглядом спричинило тривожні чутки в IT-галузі. Увечері 16 квітня з'явилися перші повідомлення про збої в роботі касових апаратів у мережах роздрібної торгівлі, проблеми з голосовим зв'язком у месенджера Viber, несправності в сервісах Microsoft, включно з офісними програмами й сервісами ігрових приставок.

Щоб заблокувати Telegram, Роскомнагляду потрібно буде відключити на території Росії всі основні міжнародні сервіси — фінансові, ділові та розважальні, від Apple Pay до Xbox Live 

Таким чином, попри «жертви і руйнування», виконувалося російське законодавство.

По полудні 17 квітня більшість користувачів у Росії могли як і раніше використовувати додаток Telegram без VPN, хоча і з деякими перебоями. Спроба Роскомнагляду знищити месенджер за рахунок відключення хмарних сервісів третіх компаній провалилася.

Акція проти блокування месенджера Telegram біля будівлі ФСБ Фото: Світлана Віданова, спеціально для «Новой газеты»

Фахівці пояснюють, що Telegram задіяв функцію DC_update — вона використовується для поновлення адреси дата-центру, з яким зв'язується користувач, що корисно для стабільності і швидкості роботи програми. Функція дозволяє додатку Telegram шукати серед мільйонів IP-адрес, які належать Google, Apple або Microsoft доступні, і таким чином обходити блокування. Водночас веб-версія Telegram залишається заблокованою через технологічні особливості месенджера.

Інакше кажучи, для того, щоб заблокувати Telegram, Роскомнагляду потрібно буде відключити на території Росії всі основні міжнародні сервіси — фінансові, ділові та розважальні, від Apple Pay до Xbox Live. Отримавши відповідні повноваження, порвайдери заблокують десятки мільйонів IP-адрес і Росія буде де-факто відрізана від світового інтернету.

По-перше, все, що відбувається, є справжнім подарунком для Павла Дурова і його компанії 

Фактично, щоб перемогти Дурова, доведеться відмовитися від благ цивілізації. Скидається на те, що Роскомнагляд програв у цій стрімкій битві, але за умови, що чиновники відомства в цілому розумні люди, а в їхнього керівника, Олександра Жарова, немає прямого наказу від спецслужб на боротьбу з Telegram за будь-яку ціну.

Наразі зрозуміло, що Роскомнагляд уперше у своїй історії зіштовхується з такою прямою протидією, вперше намагається деактивувати на території Росії настільки великий і технологічно складний сервіс, і впритул підійшов до конфлікту з так званими GAFA — прийнятої в Європі абревіатури, що позначає світових лідерів інтернет-ринку, із сумарною аудиторією в кілька мільярдів людей: Google, Apple, Facebook, Amazon.

Усвідомивши масштаб проблеми, російські цензори, здається, взяли паузу і по-дрібному мстяться громадянам, які заздалегідь готувалися до «блекауту» Telegram, блокуючи сайти з проксі-налаштуваннями і VPN — схоже, без будь-яких законних підстав.

Акція проти блокування месенджера Telegram біля будівлі ФСБ Фото: Світлана Віданова, спеціально для «Новой газеты»

Є ще дві важливі обставини для розуміння сюжету.

По-перше, все, що відбувається, є справжнім подарунком для Павла Дурова і його компанії. Аудиторія Telegram перевищила 200 мільйонів користувачів, з яких в Росії — близько 15 мільйонів. Утрата російського ринку не означатиме загибель бізнес-моделі месенджера, яка згодом будуватиметься навколо створення глобальної платіжної системи на основі власної криптовалюти.

Розпорядження перейти на TamTam отримали співробітники деяких державних ЗМІ, але, подейкують, ще кілька днів тому весь менеджмент останніх спілкується в наразі незабороненому Whatsapp 

Ба більше, Дуров має тепер безцінну репутацію захисника свобод та приватного листування, а також головного опонента російської влади. У нинішній міжнародній ситуації це означає, що аудиторія проекту Дурова ростиме швидше, ніж будь-коли. Приріст підписників під час блокувань відзначили навіть основні російськомовні канали, хоча до цього не варто ставитися надто оптимістично, адже помітну частину неполітизованих користувачів з Росії «заборонений» Telegram може все-таки втратити.

Телеканали «Дождь» (37 000 читачів) і 360 (18 000), а також «Коммерсант» (18 000), «Ведомости« (13 000) і «Новости РБК» (4 000) продовжують працювати в Telegram, попри блокування Роскомнагляду.

По-друге, дуже цікаво спостерігати за дією різного роду «патріотичних» сервісів і громадян. Далеко не всі дослухалися до порад радника президента Германа Клименка та прес-секретаря Дмитра Пєскова перейти на месенджер з 90-х — ICQ. Нинішній власник цієї платформи Mail.ru Group оперативно випустила клон Telegram під назвою TamTam. Напередодні блокувань у російській діловій пресі, «Комерсанті» і «Відомостях» відбулася його масштабна рекламна акція.

Нині в сервісі активно створюються клони популярних Telegram-каналів. Розпорядження перейти на TamTam отримали співробітники деяких державних ЗМІ, але, подейкують, ще кілька днів тому весь менеджмент останніх спілкується в наразі незабороненому Whatsapp. Деякі громадяни, демонструючи стійку і найпевніше небезкорисну любов до Кремля, не з'являються в Telegram з обіду 16 квітня.

З другого боку, наприклад, у Telegram колишнього прес-секретаря Роскомнагляду Вадима Ампелонского, що перебуває під домашнім арештом у справі про шахрайство, помітили активність у ніч на 17 квітня. Так справджуються гасла сучасних філософів про те, що особисте — це політичне.

Telegram тримає удар і готується показати світу лібертаріанське чудо про перемогу над російською цензурою, щоб потім добряче заробити на цьому. Питання в тому, яким буде наступний хід Роскомнагляду. Адже чиновники ще кілька років тому рапортували про готовність до відключення країни від світового інтернету. Заради захисту суверенітету, звичайно.


Коли готувався матеріал, стало відомо про блокування ще понад 2 мільйонів IP-адрес у підмережі Google. Загальна кількість заборонених адрес сягнула майже 5 мільйонів. Користувачів «Однокласників», що належать Mail.ru Group, повідомляють про перебої в роботі соціальної мережі. Перебої можуть також торкнутися й месенджера TamTam.

 

Поділитись: