Космічна рентгенівська обсерваторія Chandra працює в космосі з 1999 року
Фото: NASA
Космічну рентгенівську обсерваторію Chandra вивели з безпечного режиму. За кілька днів вона має відновити виконання наукової програми. Причиною збою виявилася поломка одного з гіроскопів.

Телескоп перейшов в безпечний режим 10 жовтня. Станція відключила всі наукові прилади, запустила резервні блоки критично важливих систем та розгорнула сонячні панелі в бік Сонця так, аби отримувати максимальну кількість світла.

Аналіз даних показав, що стався збій в роботі одного з гіроскопів в системі орієнтації телескопа. Це призвело до того, що бортовий комп’ютер на основі неточних даних невірно обчислив кінетичний момент апарату, після чого був ініційований перехід в безпечний режим.

Команда місії перемкнула телескоп на використання іншого, робочого гіроскопа, а зламаний відключила і помістила в резерв.

Після завершення робот з налагодження програмного забезпечення і перевірки роботи системи орієнтації, телескоп повернеться до спостережень.

Інженери передбачають, що це трапиться за кілька днів.

Примітно, що за останній місяць поломка гіроскопа вже вруге призводить до проблем в роботі орбітальними обсерваторіями. Раніше космічний телескоп Hubble перейшов в безпечний режим через подібну несправність і досі перебуває в ньому.

Космічну рентгенівську обсерваторію Chandra запустили в космос в 1999 році. Хоча спочатку термін роботи обсерваторії оцінювався в п’ять років, вона пропрацювала вже понад 19 років. Телескоп здатний реєструвати рентгенівські кванти з енергіями від 0,1 до 10 кілоелектронвольт. Необхідність роботи за межами атмосфери обумовлена ​​тим, що рентгенівське випромінювання сильно розсіюються молекулами атмосферних газів і отримувати високодетальні зображення об’єктів далекого космосу в цьому діапазоні хвиль за допомогою наземних обсерваторій неможливо.

Джерелами рентгенівського випромінювання є пульсари, активні ядра галактик, чорні діри та хмари розрідженого міжгалактичного гарячого газу в скупченнях і залишки супернових зірок.

Раніше ми розповідали про те, що телескоп Hubble може перетворитися на музей.

А також про те, що телескоп Hubble зафіксував злиття двох галактик

Раніше NASA перенесло виведення на орбіту нового телескопа James Webb, який повинен замінити Hubble на травень 2020 року.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile