Дані під назвою «Темний бік Кремля» опублікувала група, що називається Distributed Denial of Secrets (DDoSecrets). Майже 200 гігабайтів сирих файлів стосуються України, сепаратистських рухів на Донбасі, фальсифікацій щодо збиття рейсу МН17 та православної церкви у Росії.

Громадське розпитало журналістку та співзасновницю DDoSecrets Ему Бест про те, ким є ці хакери, для чого вони публікували інформацію та чи матиме це реальний вплив на ситуацію в Україні.

Ема, розкажіть більше про DDoSecrets. Що це за група, компанія, як вона утворилася і хто там працює?

Ми є невеличким колективом активістів, що виступають за прозорість. Ми хочемо бути впевненими, у тому, що якнайбільше інформації є доступною для всіх, хто цього потребує. Багато інформації має тенденцію зникати з доступу, або ж ставати важкодоступною для істориків чи журналістів. Публікації, названі «Темною стороною Кремля» включають кілька файлів, які неможливо було знайти навіть людям, які про них знали.

Якою була головна мета публікації цих документів? Що ви цим хотіли досягнути?

Просто дати цю інформацію людям, яким вона потрібна. З одного боку, вона може бути сюрпризом для деяких людей та відкривати їм очі на щось, а з іншого боку — просто підтвердити чиїсь здогадки.

Ця інформація важить трохи менше 200 гігабайт, і журналісти досі розбираються з даними. Тож ви як одна з членів команди, можете розповісти про основні знахідки?

Там багато інформації про сепаратистські рухи в Україні, зокрема про «ДНР» і «ЛНР». Також там міститься унікальна інформація щодо їх контактів з різними журналістами, як в Україні, так і в Росії та Болгарії. Як і інформація про православну церкву у Росії. Багато з цього стало відомим з нещодавніх зливів, які називаються FrolovLeaks.

Як проводилася робота, як багато людей брали у цьому участь і як довго тривав цей процес? Ми знаємо, що у цих зливах є інформація, яка була доступна, але згодом її видалили з доступу.

Ми витратили на це кілька місяців. Спершу ми планували пізніше опублікувати цю інформацію, але як тільки ми завантажили її на наш проміжний сервер, то помітили спроби втручання у кілька наших систем, включаючи одну успішну спробу знищити сервер. Але вся наша інформація була заздалегідь скопійована, тож ми її відновили. Ми вирішили усе опублікувати, оскільки зрозуміли, що хтось хоче запобігти цьому.

Що вам вдалося знайти про трагедію МН17? І чи була ця інформація новою?

Я не зовсім упевнена, що саме уже було опубліковано про справу МН17, я на цьому не фокусувалася. Одна з причин, чому ми вирішили зробити цю інформацію доступною безпосередньо для людей, це аби впевнитися, що вони можуть вивчити першоджерела самостійно. Ми намагалися не характеризувати їх, бо на наше переконання: аналіз має бути окремим від інформації. Занадто багато аналізу може призвести до формування упередженої думки. Ми уже бачили таке в минулому, коли публікувалися інші розвідувальні дані чи зливи, тож ми намагалися використати цей досвід.

Інші організації публікували зливи. Наприклад, «Вікілікс», як ми знаємо, відмовилися публікувати частину інформації, що опублікували ви, оскільки вони не змогли підтвердити її походження. Тож чому ми маємо вірити вашим публікаціям? Ви їх змогли підтвердити?

Ми їх підтвердили, порадившись із людьми з хакерської спільноти, кількома журналістами та іншими спеціалістами. Платформа «Вікілікс», як ми знаємо, не заперечувала саме ці матеріали. Що вони заперечували, так це злам міністерства внутрішніх справ Росії у 2014 чи 2015-му. У початкових повідомленнях, згідно з виданням Foreign Policy, «Вікілікс» заперечували інформацію, оскільки вони заявляли, що вона уже стала публічною. Так, це було правдою кілька місяців, але згодом частина інформації стала недоступною, і не була доступною у форматі, що допускає пошук. Ми зробили копії листів до «Вікілікс» незадовго до публікації, однак ми не отримали жодної відповіді.

Існує думка, що такі зливи можуть бути вигідні політикам чи урядам, ми всі пам'ятаємо злам серверу демократичної партії. Чи можемо у такому разі довіряти цьому зливу?

Ми твердо віримо, що вся інформація достовірна, і багато даних були перевірені методом автентифікації мейлів. А решта — через контакти з певними людьми, а також через спільноту хакерів. У нас немає причин сумніватися у непідробності цих даних.

Якого впливу ви очікуєте від цього зливу? Можливо, політичного, економічного, чи впливу на розслідування МН17? Які ваші сподівання?

Ми сподіваємося допомогти журналістам та дослідникам, надавши їм доступ до інформації у сирому вигляді, а вони вже можуть зробити її доступною для пошуку. Ми не сподіваємося збурити якусь негайну революцію чи політичний переворот. Ми сподіваємося надати точні деталі про те, як різні групи працюють та організовуються, а також про їхні операції з впливу, як відверті, так і під прикриттям.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Витік секретних даних з РФ довів, що РПЦ впливає на Болгарську церкву — журналіст

Нагадаємо, 26 січня проект Distributed Denial of Secrets (DDoSecrets) опублікував документи з РФ, які отримав шляхом хакерського зламу. Більшість оприлюднених матеріалів пов'язані з агресією Росії на Донбасі, також в них йдеться про контакти між Кремлем та Російською православною церквою. Обсяг викладених в мережу матеріалів становить 175 гігабайтів.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile