Війна

Теракти в Тегерані: Чому Іран потрапив під приціл ІДІЛ

12 червня, 2017 12:20
Війна/Теракти в Тегерані: Чому Іран потрапив під приціл ІДІЛ
Зберегти
Вигляд
lead
Париж, Лондон, Тегеран. ІДІЛ узяв на себе відповідальність за черговий теракт у світовій столиці. Іран донедавна був однією з небагатьох країн Близького Сходу, в якій «Ісламська держава» не влаштовувала терактів. Чому ці атаки мають символічне значення і насправді свідчать про слабкість, а не силу ІДІЛ?

Що сталося

12 людей загинули і 39 поранені внаслідок двох терактів у столиці Ірану Тегерані. Вранці 7 червня четверо озброєних автоматами Калашникова людей увірвалися до будівлі парламенту. Туди відразу ж стягнули багато спецназу. Протягом кількох годин було чути звуки стрілянини. Під час протистояння зі спецназом один із нападників влаштував вибух на четвертому поверсі парламенту. Зрештою всіх чотирьох терористів застрелили, повідомляє іранська агенція Таснім.

У той самий час троє нападників у жіночому одязі влаштували стрілянину біля мавзолею імама Хомейні в іншому кінці Тегерана. Одна з терористок підірвала себе.

Іранські сили безпеки повідомляють, що їм вдалося попередити третій теракт.

ІДІЛ взяла на себе відповідальність

Терористична організація ІДІЛ взяла на себе відповідальність за подвійні атаки в Тегерані. Вона опублікувала в інтернеті відео, яке начебто було знято всередині парламенту Ірану – на землі лежить закривавлене тіло чоловіка, за кадром голоси вигукують гасла ІДІЛу. Якщо ця інформація підтвердиться, теракт в Ірані стане першим нападом ІДІЛ на Іран.

Четверо озброєних людей увірвалися до будівлі іранського парламенту та влаштували там стрілянину (на фото - іранські поліцейські допомагають цивільним особам, які намагаються втікати з будівлі парламенту під час нападу в Тегерані 7 червня) Фото: EPA/OMID VAHABZADEH

Надзвичайна ситуація для Ірану 

На тлі сусідніх країн ситуація в Ірані дотепер була відносно спокійною. Тегеран вважався безпечним містом, а ці атаки стали справжнім шоком для його мешканців.

«Іран – одна з небагатьох країн Близького Сходу, в якій ІДІЛ досі не влаштовувала терактів, – розповів Громадському Девід Патрікаракос, журналіст Politico, який регулярно пише про Іран. – Це давало підгрунтя для теорій змови про те, що ІДІЛ насправді підтримує Іран».  

Для Ірану це справді надзвичайна ситуація. Будівлю парламенту ретельно охороняють і потрапити до неї дуже складно. Терористи ввійшли через бічні двері, поки невідомо, як їм вдалося оминути охорону. В Ірані дуже суворий контроль над зброєю, тому цілком можливо, що ту, яку використовувати нападники, завезли контрабандою.

Іранські спецслужби в минулому повідомляли про те, що завадили кільком спробам терактів раніше, серед них – масштабній атаці з боку ІДІЛ рік тому.

Символічне значення терактів

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Старий-новий президент Ірану: що означає переобрання Рухані на другий термін

Нещодавно в Ірані відбулися президентські вибори, які повторно виграв Хасан Рухані. Під час кампанії він заявляв, що його головним пріоритетом є економічне зростання. Після цих атак фокус переобраного президента ймовірно зміститься на безпеку і боротьбу з тероризмом. 

Теракти в Тегерані дуже символічні. ІДІЛ атакувала два надзвичайно важливих об’єкти — символи світської та релігійної влади Ірану. Особливо вирізняється напад на мавзолей Алі Хомейні – лідера ісламської революції та засновника ісламської республіки Іран у 1979 році.  

ІДІЛ, який вправно користується інтернетом для поширення своїх радикальних ідей та вербування бойовиків, транслював цей напад на своїй онлайн-платформі. Відео того, як терористи захоплюють один за одним кабінети парламенту, завантажували на сайт ІДІЛу в режимі реального часу. Очевидно, що терористи хотіли максимально привернути увагу до цього вдалого зухвалого нападу.

Будівлю парламенту ретельно охороняють і потрапити до неї дуже складно, атаки стали шоком для відносно спокійного Тегерану Фото: EPA/HOSSEIN MERSADI

Частина великого плану

ІДІЛ намагалася атакувати Іран і раніше, але це перша вдала спроба. У березні джихадисти ІДІЛ, говорячи на фарсі, закликали мусульман-сунітів атакувати шиїтів в Ірані. Це пов’язано з політикою Ірану в Сирії та Іраку, – пояснює Девід Патрікаракос. Шиїтські бойовики, фінансовані Іраном, воювали проти бойовиків ІДІЛу в битві за Мосул в Іраку, іранці також воюють з ІДІЛом у Сирії. 

На думку журналіста, таким чином ІДІЛ реагує на втрату своїх територіальних завоювань на Близькому Сході. Вже впав Мосул, скоро звільнять Ракку – «столицю» ІДІЛ у Сирії.

«ІДІЛ перестає бути “державою” із підконтрольною їй територією, тож намагатиметься втримувати свій вплив, влаштовуючи теракти за кордоном, – вважає Патрікаракос. – На мою думку, це частина масштабного плану, який включає Лондон, Париж, Брюссель».

Після того, як терористам з «Ісламської держави» вдалося атакувати Іран, можна очікувати потужної відповіді з боку Тегерана. Найімовірніше, це будуть нові удари по силах ІДІЛ в Сирії та Іраку. 

Пов`язані новини