Фанар — в цьому невеликому, колись грецькому районі Стамбула живе і працює глава давньої Константинопольської церкви. Нині нечисленна (близько 2 мільйонів парафіян), вона вважається першою серед інших православних патріархатів.

Авторитет Вселенського патріарха — данина історії і повага до неперервної візантійської традиції, яка тут зберігається донині. Коли в Україні, Росії та багатьох інших сьогодні православних країнах процвітало язичництво, тут була могутня церква; сформульовані тут, у цьому місті, тлумачення і встановлення християнської віри досі актуальні для мільйонів християн по всьому світу.

Сюди, до старшого товариша, в оточенні дюжини співробітників держохорони, в супроводі журналістів державних російських ЗМІ, приїхав глава Російської православної церкви патріарх Кирило, щоб обговорити із Вселенським патріархом Варфоломієм Україну.

Правила церковного етикету

Біля під'їзду до резиденції Вселенського патріархату главу РПЦ чекали прочани з України. Прихильники автокефалії приїхали з Києва та Рівного. Одягнені у вишиванки, вони хотіли мирно вітати Кирила, але кортеж в'їхав на територію Фанара з іншого боку.

Українські прочани біля резиденції Вселенського патріархату в Стамбулі в день приїзду російського патріарха Кирила, Туреччина, 31 серпня 2018 року Фото: Олександр Попенко/ГромадськеОхоронці біля входу до резиденції патріарха Варфоломія, Стамбул, Туреччина, 31 серпня 2018 року Фото: Олександр Попенко/Громадське

Після короткої церемонії вітання в церкві, згідно з протоколом, патріарх Кирило піднявся в тронний зал Вселенських патріархів. Там його вже чекав Варфоломій. Привітання, традиційний для православних триразовий поцілунок миру і короткі вступні промови — це все, що вдалося побачити журналістам.

Присутні звернули увагу на важливу деталь церковного етикету — звертаючись до Кирила, Варфоломій назвав його «Ваше Блаженство» — це титул митрополитів і глав церков, які перебувають щодо Константинополя в молодшому положенні. Кирило ж, говорячи з Вселенським патріархом, звертався до нього «Ваше Святосте», визнаючи його першість.

Варфоломій згадав загальних з Кирилом знайомих, зокрема ленінградського митрополита Никодима (Ротова) — в далекому радянському минулому наставника і покровителя Кирила. Саме Никодим був тим ієрархом РПЦ періоду СРСР, який відповідав за зв'язки з іншими церквами. За своє коротке життя він на багато років уперед сформував відносини Москви з іншими конфесіями. У відповідь на цей несподіваний екскурс у власне минуле, Кирило додав, що з самим Варфоломієм вони знайомі з тих самих радянських років, від 1977 року, коли обидва були молодими єпископами своїх церков.

Вселенський патріарх Варфоломій під час зустрічі з патріархом Кирилом у тронному залі Вселенських патріархів, Стамбул, Туреччина, 31 серпня 2018 року Фото: Олександр Попенко/ГромадськеТронний зал Вселенських патріархів, Стамбул, Туреччина, 31 серпня 2018 року Фото: Олександр Попенко/Громадське

Між Вселенським патріархом і главою РПЦ сім років різниці (Кирило молодший) і роки напружених відносин між церквами. Москва століттями оскаржує з Константинополем верховенство в православному світі. Нині в центрі суперечки — Київ.

Про Україну предстоятелі говорили дві з половиною години. Після закінчення зустрічі патріарх Кирило стрімко залишив Фанар. На запитання кореспондента Громадського «Як пройшла зустріч?» глава РПЦ односкладово на ходу кинув: «Добре. Добре». Пізніше в аеропорту він, очевидно незадоволений візитом, сказав трохи більше, втім, жодного разу не згадавши України:

Розмова була дуже правильна, розмова двох братів, які усвідомлюють відповідальність за стан Вселенського православ'я і за стан душ людських. Дуже хороша зустріч, дуже хороша була атмосфера. Ми обговорили всі ті проблеми, які сьогодні стоять на порядку денному. Сподіваюся, ми й надалі будемо працювати разом для того, щоб світ ставав краще 

З боку Константинопольського патріархату зустріч прокоментував відповідальний за надання автокефалії Україні митрополит Гальський Еммануїл (Адамакіс):

Ця Церква (Константинопольска) має можливості у всьому світі. Вселенський Патріархат з його довгим життям і досвідом першої Церкви в сім'ї Православних Церков відіграє тут особливу роль, і саме тому звідси надходять рішення, а іноді вирішення. Головне питання, яке також обговорювалося, — це питання про ситуацію в Україні. Як ви знаєте, в Україні вже більш ніж 25 років триває розкол, і Вселенський Патріархат ухвалив рішення розглянути всі способи, в які може бути проголошено автокефалію Української Православної Церкви. Саме це рішення ухвалили у квітні, і ми вже імплементуємо його. Про це Вселенський Патріархат також повідомив Патріархові Кирилу під час візиту. Два предстоятелі зустрілися і обговорили ці питання в братський і щирий спосіб, і я думаю, що саме так слід чинити й у майбутньому 

Кирило, розмовляючи з Вселенським патріархом, звертався до нього «Ваша Святосте», визнаючи його першість, Стамбул, Туреччина, 31 серпня 2018 року Фото: Олександр Попенко/ГромадськеПривітання, традиційний для православних триразовий поцілунок миру і короткі вступні промови — це все, що вдалося побачити журналістам у тронному залі в день офіційної зустрічі двох патріархів, Стамбул, Туреччина, 31 серпня 2018 року Фото: Олександр Попенко/Громадське

Томос розбрату?

Слова митрополита Еммануїла викликали різне тлумачення в Україні та Росії. Прихильники автокефалії в Києві почули в словах ієрарха беззастережність рішення про надання Томосу. У Москві вважають, що нічого подібного Еммануїл не сказав, і до автокефалії ще далеко.

З від'їздом Кирила розмова про незалежність української церкви в Стамбулі не припинилася, радше вона тільки почалася.

Понад сотню єпископів Константинопольської церкви з усього світу з'їхалися до свого патріарха на Собор, який збирається раз на кілька років. Синаксис — так називається собор грецькою — засідав у найбільшому відкритому нині православному храмі Стамбула — церкві святої Трійці.

Собор рішень не ухвалює — це підкреслювали єпископи. Їхня справа — порадити. Три дні учасники за закритими дверима обговорювали різні аспекти можливої ​​незалежності православної громади України. Тон задав патріарх Варфоломій. У його вступній доповіді було кілька абзаців про те, як Москва методично, протягом століть, ігнорувала думку Константинополя в справах Київської церкви:

Уже від початку 14-го століття, коли престол Київської митрополії перенесли без канонічного дозволу Матері-Церкви до Москви, наші київські брати докладали невтомних зусиль, щоб здобути незалежність від церковного контролю з боку московського центру. Справді, внаслідок упертості Московського патріархату постійно відбувалися злиття та відновлення церковних єпархій, неканонічні вибори єпископів, а також розколи, від яких донині потерпає благочестивий український народ 

Архієрейський собор Константинопольської церкви. Молитва у православному Соборі Святого Георгія, резиденція Константинопольського Патріарха, стамбульський район Фанар, Туреччина, 1 вересня 2018 року Фото: Олександр Попенко/ГромадськеНа Собор прибуло понад сто єпископів з усього світу. Молитва у православному Соборі Святого Георгія, резиденція Константинопольського Патріарха, стамбульський район Фанар, Туреччина, 1 вересня 2018 року Фото: Олександр Попенко/ГромадськеПатріарх Константинополя Варфоломій (на фото праворуч) під час служби. Архієрейський собор Константинопольської церкви. Молитва у православному Соборі Святого Георгія, резиденція Константинопольського Патріарха, стамбульський район Фанар, Туреччина, 1 вересня 2018 року Фото: Олександр Попенко/Громадське

Щоб вирішити питання автокефалії, владики обговорили право своєї церкви надавати Томос — грамоту про незалежність. Для цього заслухали доповіді каноністів — тих єпископів, які розбираються в непростому, сформованому протягом століть церковному праві. Вердикт: право оголошувати автокефалію в Константинопольського патріархату є — в цьому єпископи одностайні. Водночас ієрархи наполягали на тому, що Константинопольський патріархат залишається «Церквою-Матір'ю» щодо Києва, тобто церквою, від якої прийшло на Русь християнство, і зв'язок з якою перервався в силу історичних і політичних складнощів за часів середньовіччя. Цей статус — Церкви-Матері — особливо підкреслив, звертаючись до українських вірян, один з найавторитетніших і найвпливовіших богословів Константинопольської церкви митрополит Пруський Елпідофор. Він коротко прокоментував дискусії, які відбуваються, і порадив українським вірянам не хвилюватися:

Повторюючи сказане Його Святістю від Матері-Церкви української нації нашим любим духовним дітям, — усе буде добре. Не втрачайте довіри до своєї Матері 

Архієрейський собор Константинопольської церкви. Молитва у православному Соборі Святого Георгія, резиденція Константинопольського Патріарха, стамбульський район Фанар, Туреччина, 1 вересня 2018 року Фото: Олександр Попенко/ГромадськеАрхієрейський собор Константинопольської церкви. Молитва у православному Соборі Святого Георгія, резиденція Константинопольського Патріарха, стамбульський район Фанар, Туреччина, 1 вересня 2018 року Фото: Олександр Попенко/Громадське

Невеликі розбіжності на Соборі виникли тоді, коли з доповіддю виступив митрополит Еммануїл (Адамакіс). Протягом півроку він за завданням Варфоломія і Синоду об'їжджав помісні церкви, щоб поговорити про можливу українську автокефалію. Він же підтримує постійні контакти з українською владою (митрополит Еммануїл був у Києві зовсім недавно, під час урочистостей з нагоди 1030-річчя Хрещення Київської Русі).

Коли настала черга питань, кілька єпископів висловили сумніви. Чи не виявиться рішення про автокефалію передчасним, чи не стане Томос інструментом політичного піару чинної влади і яблуком розбрату в Україні. Ці тривоги висловили одиниці, ті, хто не надто стежить за подіями в Україні. Про те, як ідуть справи насправді, єпископам, далеким від українських реалій, розповіли учасники Собору українського походження. Таких у Стамбулі було кілька: митрополит Юрій з канадського Вінніпега, архієпископ Данило з Чикаго і єпископ Іларіон з Едмонтона (Канада). Це представники українських православних церков в еміграції, які входять до Константинопольського патріархату.

За підсумками дискусії ніяких заяв не робили — просто обговорили ризики й проблеми, які можуть виникнути з автокефалією, враховуючи очевидну протидію цьому процесу з боку Москви.

Архієрейський собор Константинопольської церкви, церква святої Трійці, Стамбул, Туреччина, 1 вересня 2018 року. Головною темою Собору є надання українській Православній церкві автокефалії Фото: Олександр Попенко/ГромадськеАрхієрейський собор Константинопольської церкви, церква святої Трійці, Стамбул, Туреччина, 1 вересня 2018 року. Головною темою Собору є надання українській Православній церкві автокефалії Фото: Олександр Попенко/ГромадськеВселенський патріарх Варфоломій прочитав молитву перед початком засідання Собору. Архієрейський собор Константинопольської церкви, церква святої Трійці, Стамбул, Туреччина, 1 вересня 2018 року Фото: Олександр Попенко/Громадське

В останній день собору єпископи обговорювали Македонію. У цій країні православна церква, яка самостійно відокремилася від Сербської, перебуває в схожому на історію з Україною положенні — з тією лише різницею, що розкол тут триває вже півстоліття. Не виключено, що проблему розколу в Македонії Константинопольський патріархат вирішить «у пакеті» з українським питанням. Митрополит Юрій (Каліщук) з Вінніпега не виключив такого сценарію:

«Але, знаєте, тут ніхто нічого не вирішує. Рішення робляться на Синоді, а ми тут вислуховуємо інформацію, щоб бути в курсі справи — що діється. І я думаю, це дуже добре, що одне і друге — себто питання України і питання Скоп'є — разом відбувається. А відтак житимемо надією. Я не знаю, якими будуть подальші плани, але вірю, що все таки рішення ухвалене, що це рухається вперед, буде оголошена автокефалія для України. А коли це буде, як це буде — це ще питання».

Православні парафіяни у православному Соборі Святого Георгія, резиденція Константинопольського Патріарха, стамбульський район Фанар, Туреччина, 1 вересня 2018 року Фото: Олександр Попенко/Громадське

Усе сказане на Соборі єпископи зафіксували в протоколах і передали Синоду — церковному уряду, куди входять кілька найавторитетніших ієрархів Константинопольської церкви. Синод разом з патріархом й ухвалюватиме остаточне рішення про автокефалію для України.

Найближче засідання Синоду запланували на жовтень.

Поділитись: