ENRU

Трамп призначає Держсекретарем США симпатика Росії: що треба знати про Рекса Тіллерсона

2012 04 16 %d0%92%d0%bb%d0%b0%d0%b4%d0%b8%d0%bc%d0%b8%d1%80 %d0%9f%d1%83%d1%82%d0%b8%d0%bd%2c %d0%a0%d0%b5%d0%ba%d1%81 %d0%a2%d0%b8%d0%bb%d0%bb%d0%b5%d1%80%d1%81%d0%be%d0%bd %281%29
Владімір Путін приймає Рекса Тіллерсона у Кремлі під час свого прем'єрства у 2012 році premier.gov.ru

Новообраний президент Сполучених Штатів Дональд Трамп призначив Державним секретарем (відповідник посади міністра закордонних справ в українській системі – ред.) Рекса Тіллерсона.

Під час оголошення відповідного рішення Трамп назвав Тіллерсона «найбільш кваліфікованим бізнес-лідером, який вміє домагатися міжнародних домовленостей», передає ВВС. Тепер це призначення має підтримати Сенат.

Тіллерсон – виконавчий директор однієї з найбільших нафтових корпорацій світу Exxon Mobil. Окрім того він має тісні зв’язки з представниками російської верхівки і президентом РФ Владіміром Путіним особисто.

Громадське зібрало дані, які потрібно знати про людину, що може визначати зовнішню політику США протягом чотирьох наступних років.

Останні десять років Тіллерсон очолює корпорацію Exxon Mobil

Уродженець Техасу пройшов у її структурі шлях від посади інженера-технолога до виконавчого директора. У 2011 році під керівництвом Тіллерсона корпорація стала найбільш успішною у світі за показником ринкової капіталізації.

Exxon Mobil, утворена після об’єднання двох американських нафтових компаній Exxon і Mobil. Материнська компанія організації була утворена магнатом Джоном Рокфеллером.

Близько двох десятків років ставленик Трампа веде бізнес у Росії

Зв’язки з росіянами він налагодив ще під час президентства Боріса Єльцина, тоді Тіллерсон відповідав за контракти Exxon у Росії. У 1998 році він пішов на підвищення, очоливши спільне підприємство Exxon і російської компанії «Нефтегаз», яке займалося видобутком нафти на території Росії та в Каспійському морі. У 2013 році Тіллерсон отримав «Орден Дружби РФ» – за особливі заслуги у зміцненні дружби і співпраці між народами.

Нагородження Тіллерсона, Санкт-Петербург, 2013 рік. Фото kremlin.ru

Видання The Wall Street Journal свого часу стверджувало, що серед американських громадян у Путіна небагато друзів, кращих за Тіллерсона.

У свою чергу, директор російської нафтової компанії «Роснефть» Сєчін також підтримує тісні контакти з Тіллерсоном.

Номінант Трампа на посаду Держсекретаря – противник санкцій проти Росії

Одразу після відповіді США на анексію РФ Криму і агресію на Донбасі Тіллерсон закликав американський уряд переглянути рішення про введення санкцій. Він заявив, що при ухваленні таких рішень влада не бере до уваги шкоду, яку вона таким чином завдає американському бізнесу.

Сечин і Тіллерсон підписали угоду про спільну розробку копалин в Західному Сибіру, Туапсе, 2012 рік. Фото kremlin.ru

Крім того, у 2011 році Тіллерсон підписав угоду з Росією про спільний видобуток нафти в Арктиці.

Потенційно цей контракт міг принести обом сторонам до 300 мільярдів доларів. Угода набрала чинності влітку 2014 року, і компанії розпочали видобуток у Карському морі. Проте через дії санкцій проти Росії розробки призупинились вже у вересні 2014-го.

Призначення Тіллерсона на посаду Держсекретаря – майже вирішена справа

За інформацією в американських ЗМІ, ввечері 12 грудня Трамп провів розмови з іншими кандидатами на цю посаду – і сповістив їх про своє рішення на користь Тіллерсона.

Фото facebook/mittromney

Колишній губернатор штату Массачусетс Мітт Ромні, сенатор від штату Теннессі Боб Коркер і генерал у відставці Девід Петреус могли стати більш компромісними варіантами. Погодження ж кандидатури Тіллерсона з Конгресом може стати проблемою.

Звістка про можливе призначення Тіллерсона непокоїть в Конгрес

Солідарні у критиці цього рішення Трампа були представники Демократичної партії. Крім того, республіканець Джон Маккейн, відомий своєю критикою кремлівської влади, заявив, що його турбує симпатик Росії на посаді Державного секретаря.

Джон Маккейн на зустрічі з президентом України Петром Порошенком, червень 2015 року. Фото .facebook/johnmccain

Разом із колегою за Республіканською партією Ліндсі Гремом минулого тижня він підтримав заклик сенаторів-демократів про розсекречення даних, які підтверджують втручання російських хакерів у президентські вибори в США. ЦРУ підтвердило, що з високою долею вірогідності росіяни посприяли перемозі Трампа над кандидаткою від демократів Гілларі Клінтон.