За два місяці  8 листопада США обиратимуть нового президента. На цей час зазвичай американці зосереджені на собі. Цього разу один з кандидатів – республіканець Дональд Трамп — мав прийняти відставку очільника своєї передвиборчої кампанії Пола Манафорта через викриття, які зробили українські антикорупційні активісти. Манафорт ніби-то отримував гроші з «чорної каси» Партії Регіонів.

Чого чекати українцям від американських виборів? Якою є і може бути роль Вашингтона у подальшому вирішенні конфлікту на сході України та зупиненні російською агресії? Що означають зустрічі помічника держсекретаря Вікторії Нуланд і одіозного російського політика Владислава Суркова? На якому етапі розмови про постачання Україні зброї? Ці питання Громадське поставило послу України в США Валерію Чалому.

США та ескалація кремлівсьхих погроз довкола  Криму

Україна сьогодні отримує підтримку і захищає свої безпекові цінності в Європі. Спочатку реагування було досить нервовим, бо непередбачувано партнер запропонував зовсім інший вид переговорів — гібридну війну. Такі дії ніхто собі уявити не міг. Спроба анексії, окупація частини території. Зараз, вже після того, як надійшли ресурси в наші сусідні країни, країни-НАТО, після того як туди поїхали американські батальйони стало зрозуміло, що це не просто так, це можлива ескалація конфлікту. На сьогодні у нас є розуміння як діяти. Ми розраховуємо на підсилену українську армію, якої ще не було два роки тому. Також це дипломатична підтримка партнерів. Будуть дії, які будуть відрізнятися від дій дворічної давнини.

Підтримка для України. Що конкретно?

США, як наш стратегічний партнер, дійсно надають нам підтримку. По-перше, це солідарність та санкції. США тримає трансатлантичну єдність, це головне. Політика санкцій дала свої результати. Це один з елементів ефективної протидії. Всі військові дії потребують ресурсів. Нині внутрішня ситуація в Росії не настільки стабільна як раніше.

Ми зовсім скоро отримаємо партію нового обладнання. Там будуть прибори нічного бачення, безпілотники, контбатарейні радари широкого радіуса дії. Це не наступальне озброєння, але воно дає можливість військам реагувати

По-друге, це військово-технічна допомога. Ми зовсім скоро отримаємо партію нового обладнання. Там будуть прибори нічного бачення, безпілотники, контбатарейні радари широкого радіуса дії. Це не наступальне озброєння, але воно дає можливість військам реагувати.

По-третє, це загальна підтримка реформ в Україні. Тільки сильна країна зможе зупинити агресію, слабка - тільки буде провокувати. Підтримка починається з антикорупційних реформ та реформ силового сектору.

Для того, аби отримати наступний транш треба виконати певні умови. У нас є проблеми не в досягненнях результатів, а саме в динаміці. Наше суспільство консолідоване, але є питання на рівні Парламенту та політичної волі виконавчої влади.

Кошти, що дає МВФ на стабілізацію ситуації, надійдуть найближчим часом, без затримок.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У КАЛІФОНІЇ УХВАЛИЛИ РЕЗОЛЮЦІЮ ПРО ДЕНЬ ПАМ'ЯТІ ЖЕРТВ ГОЛОДОМОРУ В УКРАЇНІ

Для нового посла США в Україні Марі Йовановіч, яка прибула до України цього тижня, Україна знайома, вона працювала тут на посаді заступника посла. Це був досить непростий період. Це період на початку 2000-х років. Вона чудово розуміється на питаннях оборони та безпеки.

Мінськ, Нормандія…  Де місце Вашингтона?

Я не буду оцінювати Мінський формат, сталення до нього зараз не таке як було спочатку. В першому періоді він дав змогу зупинити такі масштаби зіткнень та обстрілів, де загинули десятки і сотні солдат і волонтерів. Зараз ми знову повертаємось до періоду, коли російська сторона не бере на себе відповідальності, а постріли збільшуються, ОБЄС не допускається до моніторингу кордону.

На жаль, ми повертаємось в старі часи і є проблеми — механізм буксує, але поки що альтернативного варіанту немає. Ми би дуже були зацікавлені мати США в середині цього формату. Треба думати про всі механізми. Один з них – учасники Нормандійського формату (Німеччина, Франція, Україна та Росія – ред.) та США.

Спілкування Нуланд і Суркова — це той елемент, який ми сприймаємо з довірою. Ми розраховуємо, що дій в обхід України не буде. Цей діалог йде своїм ходом. На рівні керівництва МЗС i Державного департаменту США є обмін інформацією. Ми ставимось до них з довірою, так як і до нас партнери.

Затишшя перед бурею, або Чого Україні чекати від Трампа

Кандидат від республіканців заявляв, що можливі інші підходи до Криму. Звичайно, як посол, я реагував на це. Була чітка позиція наша. Після ситуації з контраверсійними заявами Трамп серйозно втратив голоси. За даними сьогоднішнього опитування розрив складає 9%. Це ще не остаточний результат, бо кампанія непередбачувана. Американці хочуть обрати на пост президента людину з чистою репутацією.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «ТРАМПА ТА ЙОГО ОТОЧЕННЯ ЧОМУСЬ ДУЖЕ ЦІКАВИТЬ ПИТАННЯ УКРАЇНИ» — ПУЛІТЦЕРІВСЬКА ЛАУРЕАТКА

Я був на з’їзді як республіканців, так і демократів. Ми не очікуємо кардинальних змін у зовнішній політиці, але все одно сподіваємось на покращення.

Є неформальне табу щодо комунікації зі штабами до з’їзду. Номінанти ставлять кандидата, і тоді це спілкування стає більш відкритим. Держдеп зробив таку змогу для послів і ми відвідали обидва штаби — республіканців та демократів. Ми спілкувалися з ключовими радниками в питаннях зовнішньої безпеки. Цей діалог постійно триває. Мене цікавить позиція стосовно Росії, тому я за нагоди спитав в Каліфорнії, я говорив з Макфолом (Майкл Макфол — колишній посол США у Росії — ред.)

Ми маємо найбільшу підтримку за всі роки. Це 650 мільйонів, включно з 335 мільйонами на реформування сектору безпеки та 50 мільйонами на озброєння летальної дії. Це ненаступальне озброєння, воно оборонне. Політичне рішення Конгресу вже є

Ще до виступів у медіа я чітко дав зрозуміти штабу Трампа, що питання Криму — це наші національні інтереси. Тоді мені здалося, що вони мене почули. Зараз вони задумались над помилками, що призвели до втрати голосів. Вони в комплексі поміняли динаміку кампанії.

Україна повернулася в фокус уваги США. Вони згадали, що у нас гинуть військові. Також повернулося питання зовнішньої стратергії. Це дуже важливо.

Ми маємо найбільшу підтримку за всі роки. Це 650 мільйонів, включно з 335 мільйонами на реформування сектору безпеки та 50 мільйонами на озброєння летальної дії. Це ненаступальне озброєння, воно оборонне. Політичне рішення Конгресу вже є. Це означає, що ситуація може мінятись динамічно.

Поділитись: