У липні поліція затримала та згодом видворила з України двох громадян Російської Федерації — Рустама Чичаєва та Валіда Айдамірова. Їхній адвокат заявив про абсурдність дій правоохоронців, адже вони нібито є спортсменами й офіційно були запрошені до України. То хто вони і навіщо приїздили?

Рустам Чичаєв та Валід Айдаміров у слідчому відділку поліції
Фото:

надане hromadske

Хто вони? 

Як вдалося нам з’ясувати, проаналізувавши їхні сторінки у соціальних мережах, принаймні один з них є наближеним до депутата Держдуми РФ Адама Делімханова та голови Чеченської Республіки Рамзана Кадирова, а також має стосунок до правоохоронних органів Чечні. Рустам Чичаєв, ймовірно, є працівником Спеціального загону швидкого реагування (СОБР) «Терек», що підконтрольний віцепрем'єру з силового блоку та другу Кадирова Абузейду Висмурадову на прізвисько «Патріот». Цю інформацію підтверджують фото із соцмереж. Висмурадов, своєю чергою, наближений до голови Чеченської Республіки. 

Абузейд Висмурадов (ліворуч) з Рустамом Чичаєвим (праворуч)
Фото:

соцемережі

Адам Делімханов, Рамзан Кадиров та Абузейд Висмурадов
Фото:

соцмережі

Валід Айдаміров був заступником начальника оперативно-розшукової частини кримінальної міліції при МВС Чечні. Те, що вони є представниками правоохоронних органів Чечні, підтвердили й в українській поліції.

Їхній автомобіль з російськими номерами потрапив до уваги правоохоронців на початку липня і їх запрошували для надання свідчень у справі щодо викрадення бізнесмена з Криму Сергія Ткаченка. Однак особисто їхню причетність до злочину не встановили.

Після публікації цього тексту Рустам Чичаєв видалив свій пост. Ми зберегли його скриншот
Фото:

sadam_95_95/Instagram/скриншот

То хто їх впустив в Україну і з якою метою?

Чичаєв та Айдаміров прибули на територію України через Нові Яриловичі — пункт пропуску на кордоні з Білоруссю, що розташований у Чернігівській області. Їхній адвокат Віктор Смалій наголошував на тому, що затримані нібито є тренерами з боксу і прибули до України на запрошення Київської міської організації Федерації боксу України. Це підтверджують і відповідні документи, які адвокату, за його словами, надав заступник голови Федерації боксу Михайло Майман. 

Про запрошення згадували й самі чеченці під час допиту у справі викрадення Ткаченка. Також під час допиту вони згадували про «друга Михайла».

У Київській Федерації боксу нам повідомили, що цих людей справді запрошували, але нібито «за ініціативи самих росіян». Однак, за інформацією Департаменту стратегічних розслідувань Нацполіції України, Чичаєв та Айдаміров самі не змогли чітко пояснити мету прибуття до України. 

Водночас президент Федерації Кирило Шевченко запевняє, що вони є майстрами спорту, мають резюме, спортивний стаж і вже приїздили до України перед карантином: «Вони тренери з боксу. Я їх викликав спеціально, вони дуже добре готували наші дитячі команди ... І хоча за ними я жодних кримінальних питань не знаю, не бачив ніколи, їх вирішили видворити. Вони працюють в правоохоронних органах Чечні? Я не знаю про це. Це брехня. Вони тренери з боксу. А якщо вони десь там працюють, то чому їх тоді пропустили на митниці й не повернули назад?» — сказав нам президент Федерації Кирило Шевченко. 

Також він обіцяв надіслати та показати нам їхнє резюме та документ, що засвідчує спортивний стаж чеченців, однак так і не зробив цього. Ми намагалися зв’язатися і з самими росіянами, але безрезультатно. Номери, які вони вказали під час допиту, — недійсні, а в соціальних мережах нам не відповіли.

То спортсмени чи засланці?

У рішенні міграційної служби України щодо видворення росіян, яке опинилося в нашому розпорядженні, зазначено, що вони прибули на територію України, щоб допомогти безперешкодно прибути в Україну іншим чеченцям «для налагодження контактів з суспільно-небезпечними злочинними угрупуваннями та для того, щоб, виготовляючи підроблені документи, займатися легалізацією їх законного перебування на території України для організації та виконання замовних кримінальних правопорушень корисно-насильницької спрямованості із застосуванням зброї, а саме: розбійних нападів, вимагань та виконання замовних вбивств». 

Чеченський блогер Тумсо Абдурахманов, на якого свого часу скоїли напад і який також відомий своєю критикою Кадирова, нам у коментарі зазначив, що ці люди є надто наближеними до голови Чечні та його правої руки Адама Делімханова (депутат Держдуми РФ) і жодного стосунку до професійного спорту не мають. 

«Чічаєва знаю особисто, другого — заочно. Обидва, далеко не рядові члени кадировської злочинної влади. Вони не мають до спорту ніякого відношення, навіть непрямого», — сказав Абдурахманов. 

Також він здивувався тому, що їх просто віддали назад Росії: «За моєю інформацією, їхнім поверненням на батьківщину займався Кадиров. А ось для чого їх відправили в Україну, нам залишається тільки здогадуватися», — сказав Тумсо. Ми намагалися вийти на зв’язок з Адамом Делімхановим, але поки безрезультатно. 

Чичаєв з Адамом Делімхановим
Фото:

соцмережі

Михайло Майман (раніше Михайло Помогайбо) на позивний «Моня», який і передавав адвокату чеченців довідку про їхнє запрошення в Україну від Київської федерації боксу, відомий сутичками з народним депутатом від ОПЗЖ Іллею Кивою. Також він раніше служив у батальйонах «Шахтерськ» та «Свята Марія». Як нам пояснили спільні з Майманом знайомі, він є наближеним до керівництва Федерації боксу, а саме — Кирила Шевченка та колишнього депутата Артура Палатного, і ніби то неодноразово демонстрував відповідне посвідчення Федерації. 

Артур Палатний — колишній депутат Київської обласної ради, голова фракції «Удар» Віталія Кличка, також він був головою комітету Ради з питань молоді та спорту. Він запевняє, що не має жодного стосунку до організаційних процесів структури Федерації, а лише допомагає фінансово. 

У Федерації та сам Кирило Шевченко не відповіли на наш запит щодо того, який стосунок до структури має Майман. Сам Михайло Майман зазначив, що «товаришує з боксерами та Федерацією», зокрема з Кирилом Шевченком, але на питання чи має офіційне відношення до структури та посвідчення, зазначив, що «не пам’ятає». Згодом додав, що допомагає структурі фінансово. Також він підтвердив, що супроводжував чеченців, але запевнив, що знає їх лише як спортсменів і вони не мають відношення до правоохоронних органів Чечні. 

«Люди не працюють у правоохоронних органах. Живуть у Туреччині, тренуються кожного дня. Я знаю цих людей. Я вам кажу, що ці люди ніколи не служили в органах», — зазначив Михайло Майман.  

Також він додав, що видворення чеченців з України могло бути вигідне конкурентам, а саме World Warriors Fighting Championship (WWFC) — міжнародна спортивна організація, яка проводить бої зі змішаних єдиноборств. Її головний офіс розташований у Києві. Президентом є Володимир Тесля. 

«Маймана фантазії всі знають, тому його не коментую. У нас не може бути ніякої конкуренції. Між Федераціями, бо у нас теплі стосунки, віцепрезидент WWFC є віцепрезидентом у Київській Федерації боксу», — сказав нам у коментарі Володимир Тесля.

Михайло Майман (Помогайбо) «Моня»
Фото:

соцмережі

Що кажуть в поліції? 

В поліції кажуть, що фактичних підстав для відкриття кримінальних проваджень не було, тому вирішили видворити чоловіків.

«Ми розуміли, що потенційно вони можуть мати відношення до підготовки злочинів, однак фактичних даних у нас не було ... Але були встановлені порушення під час перетину митного кордону та порушення правил перебування в Україні», зазначив Руслан Марчук, начальник Департаменту стратегічних розслідувань Нацполіції.

Він додав, що правоохоронці проінформували Державну міграційну службу і вона видворила чеченців з України до Росії.

Начальник кримінальної поліції Євген Коваль на наші уточнюючі запитання коротко пояснив, що наразі робота щодо них продовжується і поки інформація для загалу відсутня. 

Статистика

Водночас в Державній міграційній службі на наш інформаційний запит повідомили, що за 2020 рік з України було видворено 14 громадян Російської Федерації зокрема й громадян Чеченської Республіки), 32 відмовлено у наданні захисту, 14 визнано біженцями. Загалом, впродовж 7 років з країни було видворено 191-го громадянина РФ, 325 особам відмовлено у наданні захисту, 50 осіб визнано біженцями.  

Варто зазначити, що двоє підозрюваних у вбивстві пластичного хірурга Сотника у Києві взимку цього року також розповідали про те, що проживають у Туреччині, а приїхали до Києва ніби, як туристи. 

Також підозрюваний організатор вбивства доброволиці Аміни Окуєвої Салах Хумаїдов служив у правоохоронних органах Чечні та був помічений на фото із керівником «Тереку».

Абузейд Висмурадов «Патріот» (ліворуч) з підозрюваним в організації вбивства Аміни Окуєвої Салахом Хумаїдовим (праворуч)
Фото:

надане hromadske

Про деталі розслідування вбивства Аміни Окуєвої та ключового свідка у справі невдовзі читайте на нашому сайті.

Поділитись: