Білоруська Центральна виборча комісія оголосила, що за чотири дні дострокового голосування на виборах президента встигла проголосувати третина усіх виборців — незалежні спостерігачі кажуть про суттєво завищені цифри.

Про це йдеться у даних ЦВК.

Так, за 4 дні дострокового голосування нібито вже проголосували 32,24% виборців. І це ще дані не враховують сьогоднішній день, 8 серпня (завтра вже основний день голосування). Тобто, результат буде більше за третину.

Зручний спосіб фальсифікувати

Дострокове голосування дає можливість владі ще більше впливати на результати виборів, бо, зокрема, незалежні спостерігачі не можуть беззупинно стежити за чесністю волевиявлення упродовж 4-5 днів.

Білоруські незалежні спостерігачі намагалися максимально контролювати процес, однак провладні комісії видаляли їх з дільниць, їх затримували і просто не допускали на дільниці. Крім цього, під приводом пандемії влада Білорусі обмежила кількість спостерігачів на дільниці до трьох.

У мережі є безліч фото, де спостерігачі, яких не пустили, з біноклем або ще чимось намагаються з великої відстані виявити порушення.

8 серпня ініціатива «Чесні люди» розповіла, що проаналізувала дані на 605 дільницях і виявила, що в середньому явку завищили у півтора раза. Так, у протоколах комісії записали, що на цих дільницях проголосувала 34 471 людина, однак спостерігачі нарахували лише 22 149, які зайшли на дільниці. Тобто, у протоколах записано куди більше людей, ніж їх фізично зайшло на дільницю.

Північний сусід також оцінив методику

Братній для білорусів у контексті демократичності російський народ також вже розпробував подібний інструмент під час голосування за поправки до Конституції (читай — за «обнулення» Путіна).

Під приводом пандемії в Росії запровадили аж семиденне голосування, під час дострокових днів плебісциту люди голосували де завгодно, на пеньках, лавках, в багажниках машин і т.п. Спостерігачі заявляли про численні порушення.

Результати голосування так сподобались владі, що вона вирішила і надалі користуватися цією можливістю. Підконтрольна владній партії «Єдина Росія» Держдума ухвалила закон, який дозволяє проводити вибори або референдуми упродовж трьох днів. Путін цей закон підписав.

До того ж, якщо спочатку депутати скромно пропонували, аби у вересні 2020 року, коли в РФ буде єдиний день голосування, це правило ще не працювало, але потім передумали і вирішили, що триденне голосування буде вже на наступних виборах.

Поділитись: