Трьох членів громадського руху Медведчука підозрюють у держзраді. Це пов'язано з так званим референдумом у Криму

Правоохоронці повідомили про підозру трьом керівникам громадського руху «Український вибір», засновником якого є народний депутат Віктор Медведчук. Їм інкримінують держзраду та посягання на територіальну цілісність України. За даними слідчих, ця організація причетна до так званого референдуму в окупованому Криму у 2014 році.

Про це повідомили в Офісі Генерального прокурора.

За даними слідства, двоє підозрюваних членів громадського руху «Український вибір ㅡ Право народу» (до 2016 року «Український вибір») входили до складу незаконного збройного формування «Самооборона Севастополя».

Один з них очолював територіальний підрозділ організації, а інший був керівником окремого підрозділу «самооборони» ㅡ «Слов’янський щит», зазначають в ОГП.

За даними слідчих, підозрювані виконували накази «ватажків» формування та брали активну участь в організації та проведенні незаконного «референдуму» на території півострову Крим: працювали спостерігачами на «дільницях» незаконних виборчих комісій, забезпечували їх охорону та безперешкодне проведення так званого референдуму.

Ще один з підозрюваних, за даними правоохоронців, брав участь у проведенні мітингів на підтримку окупації Криму та проведення «референдуму».

Наразі трьом підозрюваним членам руху «Український вибір» оголосили підозру за ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 110 КК України (Державна зрада та посягання на територіальну цілісність і недоторканність України). Санкції цих статей передбачають позбавлення волі до 15 років з або без конфіскації майна.

Що передувало?

Служба безпеки України 25 березня провела обшуки в офісі організації «Український вибір — Право народу». За даними СБУ, учасники громадської організації під час анексії півострова та надалі підтримували окупаційні органи влади.

Так, в СБУ кажуть, що організатори ГО імітували ліквідацію 210 осередків на півострові, але жодних документів до Мін'юсту України про це не подавалось.

Вже у 2017 році припинення діяльності осередків «Укрвибору» оформили за українським законодавством. За версією слідства, це може свідчити про «створення уявної непричетності керівництва організації до протиправної діяльності її осередків у Криму».

Окрім підозр окремим учасникам організації, правоохоронці відкрили кримінальне провадження за ст. 366 ККУ (Службове підроблення).

Медведчук у центрі уваги

19 лютого РНБО запровадила санкції проти Медведчука, його дружини Оксани Марченко, низки громадян РФ, а також проти цивільної дружини Тараса Козака — Наталії Лавренюк.

Перед тим, 2 лютого, санкції запровадили проти Тараса Козака — народного депутата від «Опозиційної платформи — За життя» та соратника Віктора Медведчука. Під санкції потрапили й 8 компаній, які володіють телеканалами ZIK, «112 Україна» та NewsOne.

Також РНБО хоче повернути в держвласність частину нафтопродуктопроводу «Самара — Західний напрямок». Ним володіє ТОВ «Прикарпатзахідтранс» — компанія, що офіційно не належить Медведчуку, але, як вважається, пов'язана з наближеними до нього. Влада вважає, що частину проводу компанія отримала незаконно, а НАБУ порушило справу через привласнення цього об’єкта.

В ОПЗЖ санкції РНБО проти Медведчука розцінюють як «спланований акт політичних репресій». А сама дружина Медведчука, Оксана Марченко, заявила про вимушений похід в політику та вступ до партії