ENRU

Цей незручний момент: ЗМІ про зустріч Меркель і Трампа

Зустріч двох найбільш впливових світових лідерів — німецької канцлерки Анґели Меркель та американського президента Дональда Трампа — у Вашингтоні 17 березня відбулася не безхмарно. Такого висновку доходять американські та німецькі медіа.

Громадське.Світ підготувало огляд перших реакцій іноземної преси на цю зустріч геополітичних важковаговиків.

Рукостискання

Найбільше в цій події запам’ятався момент, коли Трамп нібито не захотів з якихось причин потиснути руку Меркель, коли вони сиділи поруч перед початком перемовин і позували фотографам.

Цей вчинок викликав бурхливу реакцію в соціальних мережах: окрім численних жартів, веб-юзери, зокрема відомі журналісти та блогери, звинуватили Трампа в ганебній поведінці та сексизмі.

Наприклад, Роджер Коен, колумніст The New York Times у своєму твіттері написав: «Трамп не любить жінок. Він не може стерпіти сильних жінок. І він абсолютно наляканий такою сильною, компетентною та розумною жінкою, як Анґела Меркель».

Великі американські медіа, на зразок Washington Post, CNN, The New York Times, Politico, в один голос називають цю ситуацію дуже незручною. Хоча й звертають увагу на те, що політики потиснули одне одному руки ще до того, а також після прес-конференції.

CNN відзначає, що, цілком можливо, Трамп не розчув прохання журналістів про потиск руки. Однак наголошує на тому, що під час зустрічей з іншими світовими лідерами президент США робив це з особливим ентузіазмом та без жодних нагадувань.

Німецьке видання Der Spiegel пише: «Було це зроблено навмисне чи ні, але ця сцена ідеально пасує для першої зустрічі цих двох політиків у Білому домі. Адже яким би діловим не був захід, Меркель і Трампу ще треба звикнути один до одного…»

«Холодна зустріч»

«Загальне враження про зустріч радше холодне»,пише Der Spiegel.

І справді, було б дивно очікувати теплих обіймів від політиків, які ще півроку тому, під час передвиборчої кампанії в США, обмінювались взаємними звинуваченнями. Трамп, зокрема, критикував Меркель за її welcome-політику щодо біженців, а канцлерка у свою чергу висловлювала занепокоєння ісламофобською риторикою свого колеги.

Тим не менш, Меркель не з тих, кого така зустріч може злякати чи поставити у незручне становище, — пише CNN.

«До цього вона вже працювала з альфа-самцями з роздутими его. Протягом своєї кар’єри вона боролась з такими, як Володимир Путін, колишній прем’єр-міністр Італії Сільвіо Берлусконі, колишній німецький канцлер Герхард Шрьодер чи грецький прем’єр Алексіс Ципрас…З майже усіма вона поводилась, як старша сестра, яка звикла давати раду пустощам своїх молодших братів».

The New York Times у своїй статті із заголовком «Меркель зустрічає Трампа. Захисник проти Руйнівника» зазначає, що зустріч була скупою на усмішки. Під час прес-конференції Трамп усміхнувся лише раз – після того, як Меркель прокоментувала його стиль: «Всі люди різні. Інколи складно знаходити компроміси, але це те, заради чого нас обирали».

Натомість, німецьке видання Die Welt вважає, що все відбулось так, як і мало бути – за винятком однієї речі. «Нічого з цього не було сенсаційним, нічого не було незвичним. Але, зважаючи на таку екстраординарність Дональда Трампа, власне нормальність і стає сенсацією», - пише видання.

Зустріч німецької канцлерки Анґели Меркель (ліворуч) та американського президента Дональда Трампа у Вашингтоні 17 березня відбулася не безхмарно

Фото: Jim Lo Scalzo/EPA

Вашингтон-Берлін

Одним із важливих питань зустрічі була політика безпеки. Передусім йшлось про співпрацю з НАТО, участь країн у боротьбі з ІДІЛ, а також про Україну та відносини з Росією. Меркель відома своєю критикою Путіна, в той час як Трамп неодноразово висловлювався про нього в добрих тонах – тож окремий інтерес викликало і це питання.

«Донька пастора, яка виросла під комуністичною диктатурою, і яка розмовляє російською, навряд чи вітатиме бажання Трампа налагодити дружні відносини з Путіним», — пише CNN. Видання також вказує на те, що це може стати наріжним каменем і в економічній співпраці.

«Як сильно б Трамп не хотів налагодити добрі відносини з Москвою, ЄС є одним з найважливіших торгових партнерів Америки. Мільйони робочих місць в Сполучених Штатах залежать від цієї торгівлі…Сорок п’ятому президенту США потрібно розвинути зовсім інший стиль, якщо він хоче зберегти позитивні відносини з Німеччиною. Засмучувати найпотужнішу силу Європи просто не варіант».

The Washington Post вказує на те, що особисті відмінності між політиками можуть призвести до похолодання у відносинах США-Німеччина, які були доволі хорошими за час президентства Обами.

«Дисгармонія між Трампом та Меркель є різким контрастом до стосунків канцлера з Обамою, чиї життєві погляди збігалися з Меркель в багатьох питаннях. Трамп гостро критикував канцлера протягом своєї президентської кампанії, звинувачуючи її в «руйнуванні Німеччини»... через її ліберальну політику щодо торгівлі та біженців. Він також висловив підтримку рішенню Британії залишити ЄС – союз, який є дуже важливим для Меркель»,пише видання.

Натомість Die Welt займає іншу позицію. Медіа також вказує на відмінність між політиками та їхніми поглядами, але, водночас, висловлює надію, що Трамп та Меркель таки знайдуть точки дотику й порозуміння.

«Меркель є розумним політиком. Трамп – палкий аматор. Проте обоє – прагматики, вільні від ідеологій. Тим не менш, це не виключає майбутніх спотворень, аж до серйозної кризи між Берліном та Вашингтоном. Існують, однак, приводи вважати, що канцлер та президент таки зможуть говорити один з одним в таких ситуаціях. Від першого візиту не потрібно було багато очікувати. Це і так доволі багато».

Отже, які реально відносини складуться в адміністрації Трампа з німецькою владою говорити зарано, це буде зрозуміло лише за певний час — півроку, рік. Поки що ж сам факт того, що американський керманич зустрічається з Меркель раніше, ніж з Путіним, і вони обоє готові вести діалог — це вже результат, що обнадією.