УКРАЇНА

Ціна бібліотеки: Скільки коштує робота книжкової установи?

12 березня, 2018 17:39
УКРАЇНА/Ціна бібліотеки: Скільки коштує робота книжкової установи?
Зберегти
Вигляд
В Україні працюють понад 17 000 бібліотек. Усі вони отримують кошти на роботу з різних джерел і не мають єдиного кошторису. На національні бібліотеки гроші йдуть з державного бюджету, на обласні відповідно — з обласного. Та деякі з них навчилися заробляти на власні потреби й самостійно.

Звідки в бібліотек гроші?

В Україні працюють понад 17 003 бібліотеки і більшість — 13 524 — у сільській місцевості. Отже, й бюджети в них різні.

Приміром, у Києві працює 3 міські бібліотеки. Вони підпорядковуються Департаменту культури Київської міської державної адміністрації і гроші отримують з бюджету міста.

У 2017 році Київрада виділила майже 15 мільйонів гривень. З них на оплату праці — майже 10 млн. А от на решту коштів трьом бібліотекам протягом року треба платити за комунальні послуги, виконувати дрібні поточні ремонти, купувати канцелярію, оновлювати техніку.

Усі дані про фінансування бібліотек відкриті. Скільки коштів їм виділяють у вашому місті, можна дізнатися на сайті міської чи районної влади.

Читальний зал бібліотеки імені Лесі Українки Фото: Андрій Трашкальов/Громадське

Як бібліотеки можуть заробляти?

Зазвичай бібліотеки заробляють на канцелярських послугах: друк, ламінування, сканування. Деякі роблять платною роботу за комп'ютером понад одну годину.

Столична бібліотека імені Лесі Українки розташовується у 8 приміщеннях по Києву. В її мистецькому відділі в центрі міста від вересня виступає театр.

«Мистецький відділ має бути мистецьким центром. Тут має бути і театр, і картинна галерея, і тоді все буде в гармонії з книжкою», — розповідає завідувач відділу мистецтв Публічної бібліотеки імені Лесі Українки Леонід Криворучко.

Сцена з вистави «Диваки» за оповіданнями Василя Шукшина в постановці акторів Театральної майстерні імені Миколи Рушковського. Спектакль проходить у мистецькому відділі бібліотеки імені Лесі Українки, у приміщенні по вулиці Великій Житомирській Фото надані Театральною майстернею

Створити театр — було давньою мрією завідувача бібліотеки, зізнається він, і на її втілення майже не витратили бюджетних коштів. Спочатку департамент культури Київської міської державної адміністрації дозволив бібліотеці «приймати» в себе трупу випускників театрального університету, а згодом і продавати квитки на їхні вистави.

«У нас від вересня вистави щотижня. Ведеться бухгалтерія — скільки глядачів було, скільки грошей заробили. Так працюємо майже як повноцінний справжній театр», — пояснює режисер-постановник Ігор Славинський, що працює із «бібліотечною» трупою.

Вистави приносять бібліотеці додаткові кошти. Від початку сезону у вересні і до кінця 2017 року на постановках заробили майже 50 000 гривень. З них 15 000 лишилося бібліотеці, решта отримали за роботу актори.

Сцена з вистави «По вулиці моїй» за творами поетів шістдесятників в постановці акторів Театральної майстерні імені Миколи Рушковського. Спектакль проходить у мистецькому відділі бібліотеки імені Лесі Українки, у приміщенні по вулиці Великій Житомирській Фото надані Театральною майстернею

Чи може бібліотека працювати на грантові кошти?

В іншому приміщенні цього ж комплексу — з читальним залом — читачів приваблюють інакше. Тут і пластиковий читацький квиток на місці надрукують, пустять на збори громадські організації, забезпечать безкоштовним wi-fi і навіть пенсіонерів навчать платити за комуналку онлайн. На частину із цих проектів бюджетні кошти не витрачали. Директор публічної бібліотеки Ольга Романюк розповідає: вони подаються на гранти ще з початку 90-х років.

«У 1992 році з фонду «Відродження» ми отримали 25 000 доларів і придбали автоматизовану бібліотечну систему. Це потужна програма розробки Ізраїлю. Саме в цій програмі ми створили електронний каталог книжок і започаткували автоматизоване обслуговування користувачів. Нині в нас понад 280 тисяч книжок і періодичних видань», — розповіла Громадському Ольга Романюк.

Згодом на проект вони залучили кошти від посольства США в Україні і закупили нові комп'ютери. Тепер спільно з бібліотекою Києво-Могилянської Академії хочуть створити цифрову бібліотеку Києва — єдиний інтернет-майданчик, де зберуть інформацію про всі книжки і видання, які стосуються Києва і які в Києві можна знайти.

У приміщеннях бібліотеки проводять різні розважальні заходи, збори громадських організацій та навчають пенсіонерів платити за комуналку онлайн Фото: Андрій Трашкальов/ГромадськеЧитальний зал бібліотеки імені Лесі Українки Фото: Андрій Трашкальов/Громадське

Чи купують бібліотеки нові книжки?

Кошти на нові книги бібліотеки отримують окремими траншами від місцевої влади і централізовано закуповують через ProZorro. Наприклад, у 2017 році Публічна бібліотека імені Лесі Українки придбала книжок і періодики на 3 мільйони 425 тисяч гривень. А позаяк закупівлі проводять у форматі аукціону, бібліотека ще й змогла зекономити — в середньому знижка для них становила 14,7%.

Крім того, гроші на книжки паралельно виділяють і з державного бюджету. Торік через Міністерство культури України на закупівлю україномовних книжок виділили майже 50 мільйонів гривень. На ці гроші для всіх бібліотек країни придбали понад півмільйона книжок.

Та навіть коли гроші є, із закупівлями все одно виникають проблеми. Тендери на книжки проводять нечасто і часом бажані видання можуть просто закінчитися. Тому іноді бібліотеки поповнюють фонди книжками, які видавництва дарують.

А в Києві міська влада ще й реалізує програму підтримки київських авторів-початківців — «Київ інформаційний». Експертна рада обирає рукописи і за кошти міста видає книжки. Згодом  вони потрапляють у фонди публічних бібліотек Києва.

 

Більше про:
# бібліотека
Пов`язані новини