Президент України Володимир Зеленський (ліворуч) та президент Туреччини Реджет Таїп Ердоган, Стамбул, 16 жовтня 2020 року
Фото:

Офіс президента

Україна та Туреччина домовились про новий формат співпраці, також Анкара готова взяти участь у так званій Кримській платформі — новому майданчику, який влада України хоче створити для деокупації півострова.

Про це йдеться у спільній заяві президентів України та Туреччини Володимира Зеленського та Реджепа Таїпа Ердогана.

Під час візиту Зеленського до Стамбула президенти домовились про новий діалог з політико-безпекових питань — щорічні зустрічі міністрів закордонних справ і міністрів оборони за формулою «два плюс два».

Також Туреччина підтвердила свою підтримку суверенітету України і те, що вона не визнає анексію Криму. Зеленський розповів, що запросив Туреччину долучитись до Кримської платформи

«Це інструмент для захисту прав кримчан та деокупації півострова. Вдячний вам, пане президент (Ердоган — ред.), за готовність підтримати її та бути активним учасником», — додав він.

Коротко про платформу

Нинішня влада України ініціювала створення Кримської платформи, мета якої — захист прав і свобод жителів анексованого півострова, а також, власне, деокупація самого Криму. Зеленський закликав міжнародних партнерів долучитися до цієї платформи, також він запросив і Меджліс кримськотатарського народу.

Про таку ідею глава держави заявив під час виступу на Генасамблеї ООН наприкінці вересня, якихось конкретних рис ця платформа поки що не має.

Інші пункти спільної заяви Зеленського та Ердогана

Президенти домовились:

  • спільно працювати над покращенням умов життя українців, зокрема кримських татар, які виїхали з анексованого півострова на материкову Україну;
  • Туреччина підтримує перспективу членства України в НАТО, сприятиме взаємосумісності Збройних сил і НАТО і тому, щоби Київ відповідав необхідним критеріям для вступу в Альянс;
  • президенти заявили про важливість якнайскорішого завершення переговорів щодо Угоди про вільну торгівлю між країнами;
  • Туреччина вітає намір України приєднатися в статусі спостерігача до Організації ісламського співробітництва.

Крім цього, сторони підписали декілька військових угод, але їхній текст поки невідомий.

Президент України Володимир Зеленський (ліворуч) та президент Туреччини Реджет Таїп Ердоган, Стамбул, 16 жовтня 2020 року
Фото:

Офіс президента

Орден для Ердогана

Під час візиту до Стамбула Зеленський вручив Ердогану орден князя Ярослава Мудрого I ступеня — «за визначний особистий внесок у зміцнення українсько-турецького міждержавного співробітництва, підтримку незалежності та територіальної цілісності України».

За понад рік президентства Зеленський вже не вперше зустрічається з президентом Туреччини, може навіть скластися враження, що це ледь не головний партнер для чинного президента України, з яким він має гарні відносини і який, на відміну від лідерів західних країн, не вимагає якихось реформ, захисту антикорупційних органів і таке інше.

Наприклад, раніше Зеленський та Ердоган домовились про будівництво житла для кримських татар на Херсонщині, про військову допомогу з боку Анкари тощо.

Поділитись: