Турецькі ЗМІ пишуть, що «зерновий коридор» знову запрацював за сприяння Анкари

Турецькі медіа з посиланням на Міністерство національної оборони Туреччини 9 травня повідомили, що Чорноморський зерновий коридор відновив роботу.

Про це зокрема пишуть Anadolu та TRT Haber.

Джерела видань у турецькому міністерстві заявили, що інспекції суден «були відновлені внаслідок ініціативи Туреччини», і «зерновий коридор» знову запрацював.

Перед цим українська сторона повідомляла, що росія відмовилася реєструвати судна на вхід і проводити їхню інспекцію в межах «зернової угоди». Це фактично заблокувало виконання Чорноморської зернової ініціативи.

Станом на 8 травня на інспекцію в територіальних водах Туреччини очікували 90 суден, із яких 62 — це ті, що йдуть під завантаження. Інспекції як вхідного, так і вихідного флоту були призупинені.

Український клуб аграрного бізнесу зазначав, що за 40-й тиждень роботи «зернового коридору», з 1 по 7 травня, через морські порти Одеської області експортували 404 тисячі тонн агропромислової продукції — це на 10% менше, ніж тижнем раніше.

Трохи контексту

Чорноморську зернову ініціативу, яка передбачає вивезення зерна з трьох українських портів — «Чорноморська», «Одеси» та «Південного», — уклали 22 липня 2022 року в Стамбулі за участю України, рф, Туреччини та ООН на 120 днів. Далі її продовжували двічі, востаннє — 18 березня.

Українська влада наполягає, щоб Чорноморська зернова ініціатива була безстроковою і продовжувалася автоматично на 120 днів.

А ось росія заявляла, що не проти продовження «зернової угоди» після закінчення її терміну 18 березня, але тільки на 60 днів.

Водночас росіяни ще з листопада 2022 року під різними приводами саботують і затягують час проведення інспекцій у межах «зернової ініціативи», за якою експортують зерно з України. За даними Мінінфраструктури, саботування інспекцій росією вже призвело до скорочення обсягів експорту української агропродукції на світові ринки на 15-18 млн тонн.