У Бородянці вручили нагороди лауреатам Шевченківської премії

У місті Бородянка, що на Київщині, провели церемонію нагородження Національної премії імені Тараса Шевченка.
Про це повідомило «Суспільне».
Урочистий захід відбувся на центральній площі Бородянки, поблизу пам'ятника Тарасу Шевченку, який обстріляли російські війська під час окупації міста.
«Мені розповідали тут очевидці, що вони (росіяни — ред.) стріляли, а він (пам’ятник — ред.) лиш трохи похилився, але стоїть», — передає «Суспільне» слова голови комітету Шевченківської премії Євгена Нищука.
Він зауважив, що цього року в пʼяти номінаціях є по декілька лауреатів, однак у візуальному й театральному мистецтвах не обрали переможців.
Список переможців
У березні комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка назвав лавреатів 2023 року. Її присудили:
- за книжку поезій «Орден мовчальниць» — поетесі Катерині Калитко;
- за аудіоальбом «Пісні Української революції» — виконавцям гурту «Хорея Козацька» Тарасу Компаніченку, Максиму Бережнюку, Северину Данилейку, Ярославу Криську, Сергію Охрімчуку;
- за книгу «Крім “Кобзаря”. Антологія української літератури. 1792-1883» у двох частинах — літературознавцеві Михайлу Назаренку;
- за публіцистичні статті та виступи останніх років — журналістові Віталію Портникову;
- за документальний фільм «Земля блакитна, ніби апельсин» — режисерці Ірині Цілик.
Розмір премії становить 429 тисяч гривень.
Зокрема, на церемонії нагородили лауреатів Шевченківської премії 2022 року:
- у номінації «Кіномистецтво» премію здобула режисерка Катерина Горностай з повнометражним ігровим фільмом «Стоп-Земля»;
- у номінації «Література» лауреаткою стала Тамара Горіха Зерня з романом «Доця»;
- у номінації «Театральне мистецтво» нагороду отримали Тамара Трунова, Наталка Ворожбит, Юрій Ларіонов, Андрій Ісаєнко та Валерія Ходос за виставу «Погані дороги» Київського академічного театру драми й комедії на лівому березі Дніпра.
Скандал із Шевченківською премією
Шевченківська премія — це державна нагорода, найвища в Україні творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури й мистецтва. Традиційно лавреатів Національної премії імені Тараса Шевченка оголошують 9 березня, у день народження Кобзаря.
Однак цьогоріч оприлюднення лавреатів затримали до 11 березня через ідею провести додатковий конкурс «За внесок у перемогу». З огляду на це переможців збиралися оголосити 22 травня, у день перепоховання Тараса Шевченка.
Юрій Макаров, який був головою комітету, заявляв, що саме він виступив з ініціативою доповнити список номінацій додатковими преміями «За внесок у перемогу».
Макаров пояснював, що цьогоріч виникла проблема: за офіційним положенням, у змаганні мають право брати участь твори, оприлюднені не пізніше ніж за пів року до подання. Тож у конкурсі були представлені роботи, створені до початку повномасштабної війни.
На думку Макарова, у такому разі головна премія країни не повною мірою виконує своє основне призначення. За його словами, президент Володимир Зеленський підтримав пропозицію додати номінацію «За внесок у перемогу» на час війни.
Після критики Макаров подав у відставку. Замість нього президент призначив актора Євгена Нищука.
Члени комітету заявили, що вони проти того, щоби вводити нові номінації чи вносити будь-які інші зміни у прискореному порядку, тому також склали повноваження.
- Поділитися: