У ЧАЕС заявили, що зростання нейтронної активності у комплексі вже припинилось. У чому була причина?
У Чорнобильській атомній електростанції (ЧАЕС) повідомили, що зростання щільності нейтронів в одній з ізоляційних споруд над станцією вже припинилося. Напередодні зростання нейтронів фіксували датчики ㅡ це свідчило про реакції ядерного поділу в комплексі ЧАЕС. Однак науковці запевняли, що небезпеки не було.
Провідний інженер Чорнобильської АЕС Артем Сірий розповів «Суспільному», що це сталося через часткове пересихання паливовмісних матеріалів (ПВМ) у приміщенні конфайнменту «Арка».
Ці матеріали «накривають» шаром ядерні відходи у приміщенні конфайнменту, але з часом вони почали підсихати. Зокрема, після оновлення саркофагу «Арка» пропускає менше дощової води, яка уповільнює реакцію ядерного поділу. Тому там спостерігалося невелике зростання нейтронної активності. Наразі ПВМ вже зволожили.
Інженер запевняє, що зростання щільності нейтронів було в межах допустимого рівня: «До контрольних рівнів це зростання не дійшло, і воно вже припинилося. Воно фіксувалося, але вчені це передбачали».
За словами Артема Сірого, це зростання не було раптовим. Показники поступово підвищувались протягом двох років ㅡ з 2017-го по 2019-й. Від початку цього року показники стабільні.
Що передувало?
5 травня в науковому журналі Science з’явилася стаття про Чорнобильську АЕС, де писали про фіксування реакцій ядерного поділу в приміщенні 305/2 конфайнменту «Арка».
Зокрема, видання цитувало представника Інституту проблем безпеки атомних електростанцій Максима Савельєва, який казав, що є «багато невизначеностей», та зазначав, що не можна відкидати можливість нещасного випадку.
Однак у самому Інституті заявили, що підвищення щільності нейтронів не перевищує встановлених меж безпеки. Крім того, українські науковці передбачали це зростання ще у 2015 році.
- Поділитися: