Смолоскипна хода учасників загального страйку через пенсійну реформу у Марселі, Франція, 5 грудня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/GUILLAUME HORCAJUELO

Десятки тисяч французів влаштували загальнонаціональний страйк через плани уряду провести пенсійну реформу. Протестують лікарі, юристи, поліцейські, авіадиспетчери, водії громадського транспорту та низка інших професій.

Про це повідомляє BBC.

Найбільший за останній час страйк пов’язаний із запропонованою президентом Еммануелем Макроном пенсійною реформою — йдеться про універсальну пенсійну систему, бо зараз у Франції працюють десятки різних пенсійних програм.

Президент вважає чинну систему занадто складною та дорогою, тому пропонує ввести єдині правила нарахування пенсії.

Портрет президента Франції Еммануеля Макрона, зображеного як король Франції Луї XVI під час демонстрації проти пенсійної реформи у Парижі, Франція, 5 грудня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON

За інформацією видання, по обіді у всій Франції у страйку взяли участь 180 тисяч людей, працівники заблокували роботу 7 з 8 нафтопереробних заводів країни, що може призвести до нестачі палива, якщо страйк продовжиться. Подекуди протести переростають у безлади. Як зазначає BBC, цей страйк може стати одним з наймасовіших у країні за останні десятиліття.

Учасники демонтрації тримають плакат з гаслом «Повстаньмо!» під час загального страйку проти пенсійної реформи у Парижі, Франція, 5 грудня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/IAN LANGSDON

Демонстранти несуть плакат з написом «Маркс або смерть» під час загального страйку через пенсійну реформу у Парижі, Франція, 5 грудня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/YOAN VALAT

Демонстрації у всій країни влаштовують профспілки, зокрема працівників транспортної сфери, у зв’язку з чим велика кількість громадського транспорту не працює. Наприклад, у Парижі працюють лише 5 з 16 гілок метро, автобуси та трамваї також працюють з перебоями. Низка профспілок вже заявила, що страйкуватиме, поки влада не скасує плани щодо пенсійної реформи.

У столиці також не працюють низка культурних об'єктів, зокрема Версальський палац та Ейфелева вежа

Залізнична компанія SNCF попередила, що 5 грудня на маршрути вийдуть лише 10% міських та високошвидкісних поїздів.

Також не вийшли на роботу авіадиспетчери, у зв’язку з чим компанія Air France скасувала 30% внутрішніх рейсів, а EasyJet скасувала 200 рейсів.

Також до страйку приєднались лікарі, у багатьох лікарнях залишився тільки черговий персонал.

За даними профспілки вчителів молодших класів, близько 40% начальних шкіл не працюють, до страйку приєднались 70% вчителів молодших класів. Серед вчителів старших класів ця цифра складає 60%, але усі школи працюють.

Учасники загального страйку через пенсійну реформу у Марселі, Франція, 5 грудня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/GUILLAUME HORCAJUELO

Що цікаво, фермери заявили, що не приєднаються до страйку, хоча наразі їхні пенсії одні з найменших у країні.

Водночас про свою участь у протестах заявили «жовті жилети».

Невдоволення викликають положення реформи, які зокрема призведуть до подальшого підвищення пенсійного віку: за останні 10 років він зріс у Франції з 60 до 62 років, але все одно це один з найнижчих показників у розвинених країнах (наприклад, у Великій Британії він складає 66 років).

Якщо нову реформу ухвалять, буде невигідно виходити на пенсію у 62 роки, бо для отримання повної пенсії треба буде працювати до 64.

Протестувальники з плакатами під час загального страйку через пенсійну реформу у Бордо, Франція, 5 грудня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/CAROLINE BLUMBERG

Опитування показало, що 69% французів підтримують страйк, найбільшу підтримку він має серед населення віком 18-34 років. Водночас 75% французів погоджується, що пенсійна реформа назріла, проте більшість не вірить, що уряд здатний провести її адекватно.

Нагадаємо, наприкінці листопада сотні фермерів виїхали на тракторах до Парижа на акцію протесту.

Поділитись: