Сутички під час спроби затримання колишнього президента Алмазбека Атамбаєва, якого звинувачують у корупції, в селі Кой-Таш поблизу Бішкека, Киргизстан, 7 серпня 2019 року
Фото:

EPA- EFE/IGOR KOVALENKO

7 серпня в селі Кой-Таш в 20 кілометрах від Бішкека спецназ Держкомітету нацбезпеки почав операцію із затримання колишнього президента Алмазбека Атамбаєва, якого звинувачують у корупції. Атамбаєву загрожує довічне ув'язнення. Під час першої хвилі штурму затримати Атамбаєва не вдалося. Спецназ витіснили прихильники ексглави держави.
  • Під час штурму було чутно постріли і вибухи, на території резиденції сталася пожежа, але в підсумку спецназ відступив.
  • Декілька людей з натовпу прихильників президента заявили, що спецназівців будуть «убивати», інші ж намагалися захистити силовиків.
  • Урешті спецназ не зміг затримати колишнього президента в його резиденції, згодом стало відомо, що силовики залишають селище, де мешкає Атамбаєв.
Спроба затримання колишнього президента Алмазбека Атамбаєва, якого звинувачують у корупції, в селі Кой-Таш поблизу Бішкека, Киргизстан, 7 серпня 2019 року
Фото:

EPA- EFE/IGOR KOVALENKO

  • За словами соратника Атамбаєва Фаріда Ніязова, силовики діяли не в правовому полі, тому люди «вимушені були застосувати силу». «(Спецназівці — ред.) просто увірвалися сюди, поки тут були жінки і діти. Що буде далі, вирішить народ», — сказав він.
  • На території резиденції зник інтернет, місцеві видання не могли зв'язатися зі своїми кореспондентками.
  • Станом на 8 серпня відомо про 35 постраждалих та одного загиблого. Більшість із постраждалих — правоохоронці.
  • Після невдалої спроби затримання та сутичок у четвер, 8 серпня, президент Киргизстану Сооронбай Жеенбеков скликав позачергове засідання Ради безпеки країни.
  • Атамбаєв зізнався, що стріляв під час штурму, але заявив, що його прихильники не мали зброї.
  • Увечері 8 серпня Атамбаєва усе ж затримали.

Алмазбек Атамбаєв — президент Киргизстану у 2011-2017 роках. У червні парламент позбавив його недоторканості, тож тепер йому загрожує довічне ув’язнення за звинуваченнями у корупції. За версією спеціальної депутатської комісії, експрезидент причетний до корупційних схем при модернізації ТЕЦ Бішкеку, що призвело до аварії на об’єкті у 2018 році, незаконного привласнення земель, а також звільненню кримінального авторитету Азіза Батукаєва. Генпрокуратура підтримала більшість звинувачень — у корупції, незаконному збагаченні, заволодінні земельною ділянкою, звільненні кримінального авторитету та інших корупційних діяннях. 

Правоохоронці неодноразово викликали Атамбаєва на допит, однак той не з’являвся. Як розповіли Громадському місцеві журналісти, затримання експрезидента очікували ще після зняття з нього недоторканості, однак тоді цього не сталося. 

Наступником Атамбаєва став Сооронбай Жеенбеков. Спершу в них були дружні стосунки — експрезидент усіляко підтримував кандидатуру свого однопартійця на пост глави держави. Однак згодом давні друзі розсварилися. Як розповіли киргизькі журналісти Громадському, точні причини цьому невідомі, проте це сталося після того, як новий президент Жеенбеков оголосив війну корупції та розкритикував боротьбу з нею за минулої влади. 

Видання Kloop вело пряму трансляцію з місця події.

Поділитись: