У Китаї дали 18 років тюрми мільярдеру, який критикував Комуністичну партію

Сунь Даву
Сунь ДавуWikimedia Commons

У Китаї до 18 років тюрми засудили мільярдера Сунь Даву, який критикував владу. Офіційна причина ув'язнення — розпалювання конфліктів та провокування заворушень.

Про це пишуть BBC та CNN.

Компанія бізнесмена Hebei Dawu Agricultural and Animal Husbandry Group володіє сільськогосподарськими підприємствами в Китаї. На них працюють приблизно 9 тисяч людей, які займаються птахівництвом, виробництвом корму для домашніх тварин тощо.

Суня Даву заарештували у березні 2021 року. Крім нього, затримали ще близько 20 людей — його родичів та бізнес-партнерів.

Як зазначає BBC, китайська влада часто використовує розпалювання конфліктів та провокування безладів як звинувачення проти активістів.

Проте повний перелік звинувачень щодо бізнесмена набагато довший. Там йдеться, зокрема, про незаконний збір натовпу для штурму державних установ, незаконний видобуток корисних копалин, незаконне захоплення сільськогосподарських земель.

Окрім тюремного терміну, чоловіка також оштрафували на 3,11 мільйона юанів (приблизно 480 тисяч доларів).

Що відомо про Суня Даву?

Він є відомим у Китаї критиком Комуністичної партії. Зокрема, цей бізнесмен був одним з небагатьох, хто публічно звинуватив владу у спробі приховати масштаби спалаху африканського свинячого грипу у 2019 році. Унаслідок цієї хвороби тоді померли понад 100 мільйонів свиней.

Крім того, китайські ЗМІ писали, що Сунь Даву причетний до суперечки за землю з державною компанією. Тоді бізнесмен поскаржився, що десятки працівників його компанії постраждали під час сутичок з правоохоронцями, коли намагалися завадити державній компанії знести свою будівлю.

Також чоловік виступав за права людини. Через це 14 липня правозахисна група «Захисники прав людини Китаю» заявила, що засудження бізнесмена — це «кричуща спроба покарати Суня за його підтримку прав людини».

На досудовому слуханні Сунь відкинув більшість висунутих проти нього звинувачень. Він назвав себе визначним членом Комуністичної партії Китаю, проте визнав, що припустився помилок. Наприклад, він заявив, що неправильно зробив, коли оприлюднював пости із критикою у соцмережах.

Суня Даву уже засуджували у 2003 році за нібито незаконне збирання коштів. Проте тоді йому вдалося уникнути відповідальності завдяки підтримці громадськості.

Упродовж останнього року китайська влада почала вести жорстку політику щодо великого приватного бізнесу в країні. Зокрема, у квітні Пекін оштрафував одного з найбільших онлайн-ритейлерів у світі — Alibaba — на 18,2 мільярда юанів (2,8 мільярда доларів). Компанію звинуватили в порушенні антимонопольних правил.