У Києві 200-літню будівлю внесли до об'єктів культурної спадщини, аби запобігти можливому знесенню

200-річна будівля на Набережно-Хрещатицькій, 13 у Києві в серпні 2023 року
200-річна будівля на Набережно-Хрещатицькій, 13 у Києві в серпні 2023 рокуFacebook / Дмитро Перов

У Києві до переліку об'єктів культурної спадщини міста внесли 200—літню будівлю на Подолі. Раніше у Київській міській державній адміністрації зафіксували частковий демонтаж покрівлі будинку.

Про це повідомляють у КМДА.

Йдеться про будівлю на вулиці Набережно-Хрещатицькій, 13, де спершу розміщалися лазні купця Бубнова, надалі там були майстерні річкового порту, а згодом — єврейська молитовня.

«За відповідне рішення проголосувала Консультативна рада при Департаменті охорони культурної спадщини КМДА. Адже громада, якій небайдужі історичні та мистецькі надбання столиці, прагне зберегти кожну старовинну будівлю», — пояснила директорка департаменту Марина Соловйова.

Зазначається, що будинок розташований на території історико-архітектурного заповідника «Стародавній Київ» та в межах центрального історичного ареалу столиці, пам’ятки історії та ландшафту «Історичний ландшафт Київський гір та долини ріки Дніпро».

Також будівля потрапила у межі пам’ятки археології місцевого значення — «Культурний шар Подолу (...) ІХ-ХVІІІ століття».

Раніше інспектори департаменту виявили поряд з об’єктом паркан з інформаційним щитом та зафіксували частковий демонтаж покрівлі будинку.

Замовнику робіт, якого на сайті КМДА не називають, вручили припис із відповідними пам’яткоохоронними вимогами.

Також департамент, аби запобігти знесенню старовинної будівлі, доручив фахівцям розпочати дослідження та збір необхідних архівних та бібліографічних матеріалів для надання будинку пам’яткоохоронного статусу.

Будинок розташований на території історико-архітектурного заповідника «Стародавній Київ»КМДА

Що передувало?

У серпні заступник директора Департаменту охорони культурної спадщини КМДА Дмитро Перов заявив, що на місці історичної одноповерхової споруди 1822 року планують збудувати семиповерховий апартготель.

Перов казав, що ця будівля — одна з найстаріших на набережній, і закликав писати звернення у прокуратуру проти можливого знесення за шаблоном, який він підготував.

Згодом чиновник і активіст з покликанням на прессекретарку прокуратури Києва повідомив, що правоохоронці розпочали кримінальне провадження проти забудовника одразу за двома статтями: умисне пошкодження або руйнування об’єктів культурної спадщини (ст. 298 Кримінального кодексу України) та самоправство (ст. 356 КК України).

Він також писав, що, за інформацією голови партії «Слуга Народу» Олени Шуляк, дозвіл на знесення колишніх майстерень річкового порту дало Міністерство культури та інформаційної політики.