У Києві чоловік осквернив ханукію. Йому загрожує до п’яти років обмеження волі

Чоловік записав відео, на якому, за даними слідства, осквернив ханукію, встановлену на Майдані Незалежності
Чоловік записав відео, на якому, за даними слідства, осквернив ханукію, встановлену на Майдані НезалежностіПоліція Києва

У Києві чоловік на камеру осквернив ханукію на Майдані Незалежності. У поліції затримали підозрюваного та заявили, що йому загрожує до п'яти років обмеження волі.

Відео з оскверненням світильника, який іудеї запалюють з нагоди свята Ханука, опублікувала в соціальних мережах громадська організація «Об’єднана єврейська община України».

На ньому чоловік, який не приховує свого обличчя, підходить до монумента та нібито дзюрить на нього, а далі відходить і каже: «вогник потушив».

«Наша земля — це українська земля, козацька, і не якісь євреї її заселятимуть. Наші хлопці за що гинуть? За те, щоб нашу землю заселяли євреї?» — заявив чоловік.

Правоохоронці розповіли, що виявили це відео під час моніторингу соцмереж. Згодом працівники Шевченківського управління поліції у співпраці з аналітиками кримінального аналізу встановили та затримали підозрюваного. Ним виявився 35-річний житель Київщини.

Слідчі розпочали кримінальне провадження за ч. 1 ст. 161 Кримінального кодексу України, тобто за порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності.

Санкція статті передбачає штраф від 200 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеження волі на строк до п’яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.

Що таке ханукія?

Це менора, тобто світильник до Хануки — єврейського свята, встановленого в пам’ять про відновлення Єрусалима та наступне переосвячення Другого єрусалимського храму на початку повстання Маккавеїв проти імперії македонської династії Селевкідів у II столітті до нашої ери.

Ця давня історія не чужа й православним і католикам, які вшановують пам’ять семи старозавітних святих мучеників за віру Маккавеїв, подвиг яких, за біблійною розповіддю, надихнув єврейський народ на повстання проти язичників. Як розповідається у Біблії, здобувши перемогу над греками, іудеї вирішили відновити опоганений храм, але потребували освяченої олії для менори — храмового світильника. Тоді, згідно з Біблією, сталося чудо — і освяченої олії з єдиного глечика, знайденого в занедбаному храмі, вистачило на вісім днів горіння.

Запалювання ханукії — головний обряд свята — символізує духовну стійкість і перемогу святості над нечистотою, світла над темрявою навколишнього.

У православних і греко-католицьких храмах на престолах у вівтарі також можна побачити семисвічники, схожі на старозавітні менори. А втім, християнські напрестольні семисвічники відрізняються за формою від єврейських та мають інше символічне тлумачення.

У 2020 році Ханука за рішенням президента Володимира Зеленського стала державним святом в Україні. В українських містах з його нагоди встановлюють ханукії.