У Києві презентували доступні укриття

У Києві презентували доступні укриття
Зображення: Fight For Right

У Києві команда Громадської організації людей з інвалідністю Fight For Right облаштувала інклюзивні укриття на вулицях Борщагівській та Вацлава Гавела.

Як облаштувати доступне укриття

Перш ніж розпочати ремонт, члени організації разом з волонтерами понад пів року обстежували десятки укриттів по всій Україні. Команда проконсультувалася з експертами й долучилася до ремонту кількох приміщень у Києві.

У результаті Fight for Right облаштувала елементами доступності два укриття — на вулицях Борщагівській та Вацлава Гавела. У презентованому укритті на Борщагівській відсутні сходи, встановлені поручні та є достатньо широкі проходи. Команда встановила тактильну схему укриття, тактильні смуги на підлозі та інформаційні таблички на стінах шрифтом Брайля. Також в укритті є світловідбивні смуги та зручні лави. Крім цього, зробили санвузол, який є доступним для всіх, зокрема для людей, які користуються кріслом колісним.

Доступне укриття на вулиці Вацлава ГавелаЗображення: Fight For Right

«Ми це робили для людей з інвалідністю та маломобільних груп населення. Це пілотний проєкт, щоб показати місцевій раді, що облаштування доступності не потребує якихось нереальних сум. Сподіваємося, що наш приклад наслідуватимуть», – зауважила Карина Грицюк, проєктна менеджерка Fight For Right.

У листопаді минулого року набули чинності нові державні будівельні норми, які містять вимоги щодо доступності захисних споруд. За спостереженнями Володимира Висоцького, експерта з архітектурної доступності та інклюзивних соціальних практик, навіть під час зведення нових укриттів чи ремонту наявних забудовники часто не дотримуються стандартів доступності:

«Практика, на жаль, така, що більшість ремонтів поганої якості відбувається без створення проєкту. За кошторисом є бюджет та фінансовий план, в якому описано, що купується, що встановлюється, які роботи виконуються. При цьому конкретних прив'язок щодо того, що саме і де необхідно зробити, часто немає», — пояснює експерт.

На презентації укриття (зліва направо): Тимур Ткаченко, Ксенія Семенова, Володимир Висоцький, Карина ГрицюкЗображення: Fight For Right

Про потребу в доступних укриттях кажуть і представники влади.

«В Україні понад 60 000 укриттів. Здебільшого це старі обʼєкти, побудовані в радянському союзі. Більшість із них не безбарʼєрні. Лише 4695 укриттів в Україні є доступними та мають інклюзивні елементи. Наше завдання згідно з указом президента – 100% населення має бути забезпечено укриттями», — каже заступник Міністра з питань стратегічних галузей промисловості України Тимур Ткаченко.

Попри значну потребу в Києві на 2024 рік не заклали коштів для облаштування доступних укриттів.

«Основна причина – неусвідомлення того, що це важливо. Завжди люди з інвалідністю вважалися тою категорією громадян, яка не дасть електорального результату, на жаль. Але кількість людей з інвалідністю через війну збільшується. Ситуації, коли добрі люди заносять когось на кріслі колісному у приміщення, не повинно бути. Це принижує людину. Це не про гідність абсолютно», — наголошує Ксенія Семенова, депутатка Київської міської ради.

За результатами робіт Fight For Right у співпраці з Володимиром Висоцьким напрацювали методологію оцінки архітектурної доступності споруд цивільного захисту населення, з якою можна ознайомитися за посиланням.


Партнерський матеріал опубліковано на правах реклами. 

Громадська організація Fight For Right – правозахисна організація людей з інвалідністю, заснована у 2017 році самими людьми з інвалідністю. Більше про діяльність організації можете дізнатись на сайті

Цей проєкт реалізовано Fight For Right завдяки отриманому гранту від Програми «Підтримка організацій громадянського суспільства (ОГС)» в Україні у межах фінансової підтримки Міністерства закордонних справ і справ Співдружності націй та розвитку Великої Британії. Зміст публікації не обов’язково відображає погляди Міністерства закордонних справ і справ Співдружності націй та розвитку Великої Британії, погляди Crown Agents, International Alert та Crown Agents in Ukraine.

Програма реалізується Crown Agents у партнерстві з International Alert і у співпраці з Crown Agents in Ukraine.