У Києві зі Стіни пам'яті зникають фото загиблих військових. Вандалізм чи реконструкція — що відомо?

Стіна пам'яті біля Михайлівського собору. Ілюстративне фото
Стіна пам'яті біля Михайлівського собору. Ілюстративне фотоСайт Офісу президента

У Києві зникла низка фотографій загиблих українських захисників зі Стіни пам'яті полеглих за Україну, яка розташована на мурах Михайлівського собору. У мережі писали, що фото зривають вандали, а поліція каже, що це — реконструкція.

Громадський діяч Павло Нетесов оприлюднив відео, де показав ділянки Стіни пам'яті, з яких зірвали фотографії.

В окремому відео Нетесов каже, що «хтось вирішив обірвати всі фотографії, і повісили якісь об'яви про реконструкцію».

«Я вам скажу як головний на сьогодні упорядник Стіни пам'яті, тому що я нею займаюся. Так от, я про це нічого не знаю... Ми цієї об'яви не вішали... Люди приходять, вішають фотографії, а якесь падло їх зриває», — стверджує Нетесов.

Він додав, що буде звертатися до поліції, щоб захистити Стіну пам'яті.

Речниця поліції Києва Юлія Гірдвіліс сказала hromadske, що, за попередньою інформацією, меморіал справді перебуває на реконструкції.

«Повідомлення в поліції є. Попередньо зʼясовано, що зняті пошкоджені фото (вигоріли, намокли), щоб замінити на нові», — зазначила вона.

Як підтвердження вона показала листівки, які наклеїли на місця зниклих фотографій.

Листівки, які наклеїли на місця зниклих фотографій полеглих військових на Стіні пам'яті в Києвінадане hromadske

У пресслужбі КМДА нам повідомили, що до Стіни пам'яті стосунку не мають. За їхніми словами, це спільний проєкт Православної церкви України, Національного військово-історичного музею України та редакції сайту «Книга пам'яті полеглих за Україну».

Доповнено о 15:50. Дотичний до проєкту священник ПЦУ Сергій Дмитрієв пояснив нам, що конфлікт зі світлинами стався через те, що «прийшла людина, яка захотіла допомогти», але «всередині не з усіма все погодила і позривала фото».

«[Людина] просто перестаралася. Зараз Стіна на місці, її повернули. Але йшлося про реконструкцію фото і їхнє розміщення так, щоб було місце додавати нові», — підкреслив Дмитрієв.

Він зазначив, що до них «приходять нові люди, це все трохи хаотично відбувається, і тому так вийшло». Священник додав, що наразі Стіною пам'яті опікується «не зовсім ПЦУ», а активіст і громадський діяч Павло Нетесов.

Намісник Михайлівського собору (належить до ПЦУ), на мурах якого розташована Стіна пам'яті, Агапіт сказав hromadske, що не має інформації про те, що відбулося зі Стіною. Каже, що особисто до нього ніхто не звертався.

«Чув про якісь непорозуміння, але зараз усе ніби нормально. Монастир не має прямого стосунку до Стіни пам'яті. Ми тільки надали свої мури, а рештою займаються інші люди», — зазначив Агапіт.

У Національному військово-історичному музеї України нам розповіли, що вони справді запускали цей проєкт, але у 2018 році з нього вийшли, тому зараз до Стіни пам'яті стосунку не мають.

Доповнено о 17.28. Редакція «Книги пам'яті полеглих за Україну» розповіла нам, що e-mail, який вказаний на листівках, належить їм. Кажуть, що пошту в них попросив священник Дмитрієв на початку вересня, аби родини полеглих захисників і захисниць могли надсилати фотографії тих військових, яких немає на Стіні. Отримані на пошту фотографії використають для розміщення на Меморіалі та створення сторінок пам'яті на сайті.