У Києво-Печерській лаврі вперше помоляться за Івана Мазепу. 300 років тому російська церква наклала на нього анатему

Уперше в історії Києво—Печерської лаври відправлять панахиду за її меценатом — гетьманом Іваном Мазепою. За небажання коритися Московії його ще за життя піддали анатемі в російській церкві.

Про це повідомило Міністерство культури та інформаційної політики (МКІП) України.

Панахиду відправлять 11 червня у церкві Всіх Святих, яку в 1696-1698 роках збудували коштом Івана Мазепи. Богослужіння відбудеться з нагоди 325-річчя освячення храму з благословіння предстоятеля Православної церкви України Блаженнійшого митрополита Епіфанія.

У міністерстві зазначили, що ця подія стане початком відродження в українській Лаврі традиції вшанування видатних постатей національної історії та культури.

Також у церкві Всіх Святих розпочнуть реставраційні роботи. А в Онуфріївській вежі презентують новий проєкт — музейний центр «Гетьман Іван Мазепа та його доба».

Анатема на гетьмана Мазепу

російська православна церква відлучила гетьмана Війська Запорозького Івана Мазепу 12 листопада 1708 року за наказом царя Петра I. Це сталося після того, як Мазепа перейшов на бік шведського короля Карла XII у Північній війні.

У тексті анатеми йшлося, що Мазепа «наслідує зло Іуди», «залишив країну православну і пристав до супостата» й «віддав зло за добро, за благодіяння — злодійство».

Жодна з українських церков ніколи не визнавала чинності цієї анатеми та продовжувала молитися за упокій гетьмана.