У комітеті Ради розповіли, які зміни потрібні в законопроєкті про мобілізацію, щоб усунути корупційні ризики
Комітет з питань антикорупційної політики вважає, що урядовий законопроєкт №10378 про мобілізацію потрібно вдосконалити. Парламентарі виявили низку проблемних норм, які можуть призвести до корупційних ризиків.
Про це повідомила голова комітету Анастасія Радіна.
«Міністерство оборони погодилося із висловленими зауваженнями. Спільно із профільним комітетом, комітетом з питань здоров’я нації та іншими колегами вже працюємо над зміною процедур і підходів», — запевнила парламентарка.
Вона наголосила, що рішення комітету не означає, що його члени виступають проти удосконалення процедури мобілізації.
«Навпаки. Мобілізація має бути справедлива, передбачувана — і без корупційних дірок», — додала Радіна.
Для уникнення корупційних ризиків комітет пропонує вдосконалити законопроєкт, а саме:
- не покладати на органи місцевого самоврядування обов’язок «забезпечити прибуття» військовозобов'язаних у військкомати. ОМС «можуть забезпечувати транспорт, але не можуть застосовувати примус», а обов’язок забезпечити прибуття без уточнення способу, у який це має відбуватися, «може породжувати свавілля», кажуть у комітеті;
- чітко визначити, у які строки та за яких умов ТЦК може ініціювати внесення військовозобов’язаних у реєстр боржників із подальшими обмеженнями. Керівник військкомату не має отримати можливість когось внести в реєстр на наступний день після неприбуття, а когось «не помічати» місяцями, заявила Радіна. У комітеті вважають, що права можуть обмежувати після притягнення до відповідальності за порушення обов’язку з’явитися на виклик;
- прибрати право районних (міських) комісій з питань направлення для проходження військової служби, а також комісій вищого рівня на власний розсуд надавати громадянам відстрочки від направлення на базову військову службу (ідеться не про мобілізацію).
«Питань, які потребують ретельного доопрацювання, у законопроєкті значно більше», — додала Радіна.
За її словами, передусім йдеться про подолання корупції у ВЛК та МСЕК. Також треба допрацювати процедури підтвердження інших обставин, які є підставами для відстрочки від мобілізації, додала глава комітету.
Нагадаємо, в урядовому законопроєкті «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби» прописані пропозиції, зокрема, щодо:
- ротації;
- вручення повісток, зокрема в електронній формі;
- обмежень для тих, хто вчасно не прибув до військових частин;
- зміни призовного віку з 27 до 25 років;
- відпусток для звільнених із полону;
- рекрутингу;
- базової військової служби.
Основні пункти запропонованих урядом змін можна прочитати тут.
Альтернативи урядовому законопроєкту
Від 25 грудня, коли Кабінет міністрів зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт №10378 про мобілізацію, депутати подали три альтернативні документи:
- 10378-1 за ініціативи Олексія Гончаренка («Європейська Солідарність»);
- 10378-2 за ініціативи Георгія Мазурашу («Слуга Народу»);
- 10378-3 за ініціативи групи депутатів на чолі з Дмитром Разумковим.
Зокрема, в них пропонують прибрати деякі норми урядового законопроєкту, а також розв'язати питання демобілізації військових, які тривалий час беруть участь у бойових діях.
- Поділитися: