У Латвії та Польщі зносять пам’ятники радянської доби

У столиці Латвії, Ризі, знесли радянський пам'ятник у парку Перемоги, попри протести росіян. А у Польщі позбулися пам'ятника солдатам Червоної Армії у місті Бжеґ у рамках кампанії з декомунізації простору.

Так, 25 серпня у Ризі завершився демонтаж монумента Перемоги. Весь процес зайняв три дні, підготовчі роботи почалися 22 серпня.

Спершу знесли групу скульптур, що зображують радянських воїнів. Наступного дня — скульптуру, що втілює образ Ніки — богині грецької міфології, що символізує перемогу та уособлення звитяги.

25 серпня демонтували останній елемент монумента — 79-метровий обеліск. Він впав у басейн поруч. За демонтажем обеліска спостерігала низка людей, які привітали остаточне падіння останнього елемента оплесками, вказує Delfi.

Перед цим «Союз росіян Латвії» виступав проти знесення монумента та навіть організував у Ризі протести. Міська рада не дозволила проводити їх, однак 22 серпня приблизно 50 людей все одно зібралися біля парку, де розташовується пам'ятник. Частина людей прийшла з червоними квітами, деякі вигукували гасло «Фашизм не пройде». Тоді поліція затримала 7 людей.

Під час знесення останнього елемента пам'ятки прилеглий район також патрулювали правоохоронці. У поліції повідомили, що зафіксували деякі порушення, але загалом ситуація була спокійною.

Міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс заявив, що цим його країна «закриває ще одну болючу сторінку історії та шукає кращого майбутнього».

Активна декомунізація також відбувається у Польщі. 24 серпня там знесли пам’ятник радянської доби солдатам Червоної Армії місті Бжеґ на південному заході країни.

Президент Інституту національної пам'яті Польщі Кароль Навроцький розповів, що протягом останніх трьох місяців у Польщі знесли вже понад 20 радянських пам'ятників, всього у планах 60. Пам’ятник у місті Бжеґ став 24-м знесеним із березня.

Навроцький заявив, що за час своєї каденції хоче завершити процес декомунізації у Польщі. Окрім того, Інститут національної пам'яті Польщі відновлює розслідування комуністичних злочинів та справ про нез'ясовані смерті з 1980-х років.