Центр дослідження геноциду і резистенції жителів Литви заявив, що відомий литовський актор, народний артист СРСР Донатас Баніоніс, а також литовський скрипаль і диригент Саулюс Сондецкіс в радянський період працювали на КДБ.

Центр дослідження геноциду і резистенції жителів Литви заявив, що відомий литовський актор, народний артист СРСР Донатас Баніоніс, який помер у 2014 році, а також литовський скрипаль і диригент, народний артист СРСР Саулюс Сондецкіс, який помер у 2016 році, в радянський період працювали на КДБ.

Про це повідомляє Delfi з посиланням на заяву центру.

У заяві стверджується, що Баніоніс працював на КДБ під псевдонімом Бронос і надавав дані про литовців, які живуть в США.

«У документах КДБ є докази того, що агент Бронос був завербований у жовтні 1970 року через особисті і ділові контакти з литовцями за кордоном», — наводить видання заяву центру.

Зокрема, центр з посиланням на документи КДБ наводить як приклад поїздку Баніоніса в 1970 році в США на запрошення федерації Santaros Šviesа (об'єднання емігрантів з Литви).

«До поїздки агент був проінструктований про діяльність литовців Сполучених Штатів Америки, йому також було надано цінну інформацію і завдання, які він виконав. Агент встановив контакти з деякими литовськими емігрантами, які цікавили КДБ. Він представив їхню характеристику. Це могло б полегшити оперативну роботу (стеження) під час відвідування цими людьми Литви», — стверджують у центрі.

У документах КДБ, як повідомляє центр, сказано, що «поїздка агента Броноса в Сполучені Штати була корисна для ідеологічної роботи».

Що стосується Сондецкіса, то його КДБ завербував у 1962 році. Під псевдонімом Салютас він працював на КДБ до 1982 року. Інтерес у спецслужби виник до диригента через його батька Яцкуса Сондецкіса, який емігрував до США.

Центр стверджує, що КДБ вийшов на диригента в 1967 році, отримавши інформацію про те, що його батько хоче встановити контакт з ним із США. Метою було змусити сина вплинути на батька, щоб той відмовився від антирадянської діяльності, повернувся в Литву, де його можна було б використовувати більш активно. Повідомляється, що в 1986 році була організована зустріч батька і сина в Канаді, куди диригент прибув з концертом.

Донатас Баніоніс зіграв більш ніж у 50 фільмах. Найвідоміші з них — «Соляріс», «Мертвий сезон», «Бережися автомобіля», «Вхід у лабіринт», «Клуб самовбивць, або Пригоди титулованої особи» і багато інших. Актор помер 4 вересня 2014 року у віці 90 років.

Нагадаємо, СБУ оприлюднила архівні документи КДБ про замовчування Голодомору.

Поділитись: