Культура / Музика

«У мене сьогодні вийшов альбом»: репер Freel — про Майдан, alyona alyona та пісні для Сєдокової

Культура/Музика/«У мене сьогодні вийшов альбом»: репер Freel — про Майдан, alyona alyona та пісні для Сєдокової
Зберегти
Вигляд
lead
Тексти Андрія Шалімова aka Freel`а про «Чебурашку» чи «дегенератів» знають напам’ять підлітки із 2008-го. У 2014 його культовий гурт «На Відміну Від» розпався, а Freel розпочав сольну кар’єру. Альбом «Спалах» — поки що головний твір репера. Про новий альбом, Майдан і війну в музиці, розрив від alyona alyona та колишню учасницю поп-гурту Віа-Гра Анну Сєдокову в нашому інтерв’ю.

В «Intro», першому треку твого нового альбому, є фраза, що ти писав його 4 роки. Чому так довго?

Я, звісно, не сидів усі чотири роки і писав. В тому ж Intro я кажу, що в мене було «чотири їб*них роботи». Бували моменти, коли в мене було 5 робіт. Це медіа, журналістика, віральний контент. Я вмію писати віральні заголовки, я знаю, за що зачепитися, де спрацює.

Що буде найбільш віральним у альбомі?

Центральний трек «Спалах». Спочатку не хотів так робити, а потім подумав, чого відхрещуватися. Багато хто каже, що це трек року взагалі в українській музиці.

Які тут приховані сенси в цій назві?

Цей трек я написав перед тим, як Чех пішов на війну. Це було великою подією, адже Артем — найкращий друг. Коли редагував текст, то уявляв, що він бачить на передовій, залпи, артилерію.

Реп — це не тільки поезія. Треба розуміти, як ти це покладеш на музику. В українському репі є кілька людей, які дуже відповідально підходять до текстів. Наприклад, учасник «Глави 94» Кашляючий Ед. В нього це відточується місяцями. Це, в першу чергу, питання досвіду.

От нещодавно один з начальників мені каже, що реп — це для дегенератів, його може зачитати будь-хто. На випускному його доньки, батьки змусили його читати реп частину з «Дискотеки аварії» «Если хочешь остаться». Потім приходжу на роботу, а він каже: «Андрюха, це так тяжко. Я хотів тобі дзвонити, щоб ти дав якусь пораду». Над цим треба запарюватись.

От, наприклад, для когось alyona alyona стала відкриттям. Кажуть «о, нова дівчина». Ага, пацани, точно нова. Я цю Альону знаю років вісім. Її хороший флоу просто так не дається. Отак відразу застелити неможливо.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Кобзар Компаніченко, репер Freel і письменник Жадан — про те, що спільного у них із Шевченком

В альбомі є три блоки: майдан і війна, інтимна лірика і тексти про реп-тусовку.

Ти класифікував, як мій кращий друг письменник Артем Чех. Каже, що це альбом про реп, війну і тьолку. Насправді так і є. Ти всмоктуєш усе, що є навколо, потім пропускаєш через себе і віддаєш назад. Найбільше мене чіпляв Майдан, це взагалі переломний момент. У 2014 році я відчував, що не життя, а руїна. Раніше ми з напарником по «На Відміну Від» займалися сонграйтингом — писали тексти для зірок і заробляли на цьому багато грошей. Писали Йолці, Сєдоковій, Кіркорову. Я вважав, що можна заробити тут і вкласти в нас: в кліпи, записи. Він вважав, що це може бути роботою. З цього у нас і почався розкол. В один момент я зрозумів, що не хочу цим займатися. Товстий конверт зі стадоларовими купюрами від цих зірок спорожнів. Я розійшовся з дівчиною. В мене розпався гурт, який був справою мого життя. Думав, що треба якось відповісти, і от почав писати альбом.

Тобто твій альбом вийшов завдяки Сєдоковій.

Ні, ті гроші якраз закінчилися. Я не можу писати тексти собі і комусь одночасно. В тебе може бути купа бабла, але задоволення від нього немає.

В тебе був страх, що через такий тривалий час створення у когось може бути враження, що він вже не на часі?

Був. Але наступний буде швидше. В тому ж Intro є рядок «більше час на бабло не міняти». Я розумію, що на репі зароблю ще більше, ніж на чотирьох роботах.

Існує популярна думка, що українського репу немає. Про реперів не говорять. Чому так?

Це лінь. Записують круті альбоми, але викладають їх на Саундклауд, роблять репост на свою сторінку і сидять. Чого ти сидиш? Йди і неси його комусь! Стукай у двері, домовляйся. Де кліпи? 2018 рік, як можна без кліпів себе просувати? Лінь і зневіра. Я розумію, що я зараз у кращій творчій формі за своє життя. Якщо будуть якісь плоди у реперів, почнуть заробляти концертами чи в Apple Music, тоді може щось зміниться.

На які плоди з альбомом розраховуєш ти?

Головна мета — це сам реліз. Для мене мої пісні — це розмова зі всесвітом. Я щоденно працюю над альбомом. Можна найняти когось, хто напише прес-реліз. Але я напишу його краще. І з іншими задачами теж. В мене є бекграунд. «На Відміну Від» відчиняє мені всі двері. Коли приходжу на співбесіду, то часто: «Оооо, чувааак!». Тому мені простіше по внутрішніх каналах займатися просуванням альбому.

Найскладніше зараз — пост подяки. Багато людей допомагали, друзі включилися в процес: Стас Чорний, він пише музику топовим артистам, спродюсував альбом, хтось зробив мені сторі в Інстаграмі, хтось зробив дизайн обкладинки, хтось знімався в кліпі — лупив слемданки, як у баскетболі. Я рахував, таких людей понад 70.

Чи будуть далі тури, концерти?

Я не можу, як раніше, прийти, дати флешку і сказати в мікрофон, що зараз навалю репу. Буду готуватися, будуть репетиції. Мені потрібен бек-емсі, діджей. Потім вже буду думати про друк дисків. Зараз плануємо помітити центр Києва стріт-артом, пов’язаним з альбомом. Думав у день виходу альбому стати на станції метро з найбільшим пасажиропотоком із табличкою з кодом і написом «У мене сьогодні вийшов альбом. Слухайте його тут». Але в мене не буде на це часу.

Є відчуття, що ти патріарх українського репу?

Ні, немає. Але коли відкривається якийсь проект, пов’язаний з репом, люди, які ним займаються, пересікаються зі мною. Я і як артист ще цікавий, як журналіст теж. Я три роки працював головним редактором сайту rap.ua. Багато знаю про український хіп-хоп, хоча там немає що особливо знати. 

Хто зараз найкрутіші репери в Україні?

Кашляючий Ед — людина, яка дуже майстерно поводиться зі словом. І мала Альона. Я знаю, що буде далі, і це буде розрив.

Більше про:
# репер
Пов`язані новини