У Німеччині розпочали дослідження безумовного базового доходу. Так, 120 німцям упродовж трьох років платитимуть 1200 євро щомісяця, вчені вивчатимуть, як така гарантована соцвиплата впливає на людей.

Про це йдеться на сайті дослідження.

Приймання заявок на участь розпочалося 18 серпня. На першому етапі науковці хочуть зібрати базу даних 1 млн людей, серед них вони оберуть 20 тисяч, які найкраще підходять для експерименту. Після опитування вчені оберуть 120 людей, які отримуватимуть базовий дохід, та 1300 людей для порівняльної групи, де соцвиплату не отримуватимуть.

Виплати розпочнуться навесні 2021 року. Гроші виплачуватимуть зі спеціального фонду, який наповнюється коштом пожертв. Учасники експерименту повинні кожні шість місяців заповнювати анкету про те, як на них впливає базовий дохід.

За три роки у Німеччині хочуть з'ясувати, як впливає соцвиплата на людей: чи спонукає більше працювати, інтегрує в суспільство (для бідних верств), заохочує лінь та чи робить стійкішими до криз.

У світі вже проводили дослідження базового доходу, наприклад у Фінляндії та у самій Німеччині. На думку німецьких вчених, частина світових досліджень уже застаріла або вивчає базовий дохід лише для безробітних (у німецькому дослідженні немає такого обмеження).

Проводять дослідження Німецький інститут економічних досліджень, організація Mein Grundeinkommen, Інститут Макса Планка і Кельнський університет

Попереднє дослідження у Німеччині

Його проводила у 2014 році організація Mein Grundeinkommen. 26 німців упродовж року отримували 1100 євро базового доходу. Тоді з'ясували, що така виплата не спонукає людей кинути роботу, натомість вони продовжують працювати та відчувають себе впевненіше.

Базовий дохід у Фінляндії

У 2017-2018 роках у Фінляндії виплачувати по 560 євро щомісяця двом тисячам випадкових безробітних (від 25 до 58 років). Сума виплати була фіксована, її не потрібно було повертати. Учасники продовжували отримувати 560 євро навіть після влаштування на роботі.

Вчені з'ясували, що наявність базового доходу не зменшувала у людей бажання знайти роботу, натомість вони довіряли людям та соціальним інституціям, зокрема політикам та суддям. Також люди, які отримували виплату, працювали в середньому на 6 днів більше за інших. Також зросла зайнятість у людей з дітьми та у тих, чия рідна мова була не фінська чи шведська, але вчені не змогли пояснити чому.

Підтримка під час коронакризи

Фінські дослідники презентували результати експерименту в травні 2020 року, якраз у розпал пандемії коронавірусу. Тож вони заявили, що виплата базового доходу може допомогти людям справитися зі стресом у період пандемії.

Запровадити базовий дохід у період кризи вирішили в Іспанії. Планується, що приблизно 100 тисяч сімей, найбільше постраждалих від пандемії, отримуватимуть 462 євро попри наявність інших доходів. Програма коштуватиме країні від 3 до 5 млрд євро на рік.

Як пише DW, якщо базовий дохід у 1000 євро вирішать запровадити для всіх німців (приблизно 83 млн людей), уряд країни на це витратить за рік трильйон євро.

Поділитись: