У низці країн Європи відреагували на висловлювання Папи Франциска. Що кажуть?

У Польщі та Латвії прокоментували заяви Папи Римського, який закликав до переговорів у війні росії проти України, вказавши, що «сильнішим буде той, хто матиме мужність підняти білий прапор».

Реакції посадовців європейських країн зʼявилися у соціальній мережі X.

Так, міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський написав, що тепер, для балансу, Папі Франциску слід «спонукати [володимира] путіна набратися мужності вивести свою армію з України». У такому разі, як наголошує посадовець, «мир настав би негайно, без необхідності переговорів».

Натомість президент Латвії Едгарс Рінкевичс вказав, що «не можна капітулювати перед злом, треба боротися з ним і перемагати його, щоб зло підняло білий прапор і капітулювало».

Перед цим глава Української греко-католицької церкви Святослав Шевчук звернувся до «тих, хто зі скептицизмом дивиться на здатність України вистояти» проти росії, наголосивши, що ніхто не планує здаватися.

Що передувало?

Швейцарський італомовний громадський мовник RSI ще на початку лютого цього року взяв інтерв’ю в Папи Франциска. 9 березня на нього звернуло увагу британське інформаційне агентство Reuters.

У цьому інтерв’ю Папа Римський закликав до переговорів у війні росії проти України, зазначивши, що «сильнішим буде той, хто матиме мужність підняти білий прапор». Він також вказав на Туреччину як на країну, яка може допомогти з переговорами.

У Ватикані заявили, що Папа Римський закликає до припинення вогню та відновлення переговорів, а не капітуляції України. Мовляв, Франциск підхопив художній образ про «білий прапор», запропонований журналісткою, щоб «вказати на припинення військових дій, перемир’я, досягнуте за допомогою сміливості переговорів».

Спроба Ватикану примирити українців та росіян

Під час повернення з Угорщини в травні 2023 року глава Католицької церкви Папа Римський Франциск заявив журналістам, що Ватикан бере участь у миротворчій місії, щоб спробувати покласти край війні росії проти України.

Незабаром президент Володимир Зеленський відвідав Італію та Ватикан. Там він зустрівся з Папою Франциском. Зеленський попросив Франциска засудити російські злочини в Україні, «бо не може бути рівності між жертвою й агресором». Також глава держави запропонував Папі Римському долучитися до реалізації української «формули миру».

Наприкінці травня того самого року Ватикан повідомив, що миротворчу місію від Ватикану в Україні очолить кардинал Маттео Дзуппі, архиєпископ Болоньї та голова Італійської Єпископської Конференції.

На початку червня кардинал Дзуппі відвідав Київ, де зустрівся з президентом Зеленським. Глава української держави наголосив, що лише об’єднання зусиль, дипломатична ізоляція і тиск на росію здатні вплинути на агресора та принести справедливий мир.

Далі Дзуппі відвідав Москву, де зустрівся з одним із радників президента рф володимира путіна Юрієм Ушаковим і главою російської православної церкви патріархом кирилом, який підтримує агресію росії проти України. А після кардинал вирушив до Вашингтона для «взаємообміну ідеями та думками щодо трагічної теперішньої ситуації».