Мертвий крокодил на території бразильського Пантаналу
Фото:

 EPA-EFE/Carlos Ezequiel Vannoni

За останні кілька місяців у Південній Америці вигоріла третина однієї з найбільших у світі болотистих територій ㅡ Пантаналу. Проблема залишається непомітною для світу, але її наслідки можуть бути катастрофічними для всієї планети.

Про це пише CNN.

Річ у тому, що водно-болотні угіддя Пантаналу є найефективнішими поглиначами вуглецю на Землі. Ця екосистема поглинає і накопичує більше вуглецю, ніж виділяє, таким чином «витягуючи» його з атмосфери.

Більша частина місцевості Пантанал розташована в південно-західній частині Бразилії, а також частково у Болівії та у Парагваї. В регіоні площею близько 200 тисяч квадратних кілометрів знаходиться 3% всіх заболочених територій у світі.

У сезон дощів з листопада по березень три чверті рівнини затоплює вода, а в посушливі місяці з квітня по вересень ця територія осушується.

Однак цього року масштабні пожежі поглинули близько 28% великої заплави Пантаналу. Пожежі досі продовжуються і, як зазначають журналісти, вони не повністю контрольовані рятувальниками.

Спадщина ЮНЕСКО

Цей регіон не тільки має ключове значення у боротьбі з парниковими газами, а є також заповідною зоною, внесеною до списку всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО.

У Пантаналі мешкають тисячі рідкісних та незвичайних видів тварин, що перебувають на межі виживання. Наприклад, ягуари, капібари, чорні каймани, гігантські видри, гіацинтовий ара тощо.

Також тут зупиняються під час міграції близько 180 видів перелітних птахів. У Пантаналі, за оцінкою Всесвітнього фонду дикої природи, зосереджена найбільша концентрація дикої природи в Південній Америці.

Проблема пожеж у регіоні

Пожежі в Пантаналі є звичайним явищем. Настільки, що деякі рослини в регіоні розвинули стійкість до пожеж, нарощуючи товсту кору або покриваючи насіння твердими оболонками.

Однак у 2020 році видався найбільш посушливий сезон для регіону з 1970-х років. В надзвичайно сухих умовах цього року пожежі поширювалися все далі і швидше, оскільки природних водних бар’єрів було менше. Навіть ділянки, які зазвичай залишаються вологими, повністю вигоріли.

За оцінкою Національного інституту космічних досліджень (INPE) з початку 2020 року в Пантаналі зареєстрували понад 21,7 тисячі пожеж, що стало рекордом за всю історію спостережень за регіоном.

До цього найбільше пожеж зареєстрували у 2005 році, коли відбулося трохи понад 12,5 тисячі загорянь. Тільки у вересні цього року у Пантаналі сталося 8 106 пожеж, що в чотири рази більше середніх значень за вересень.

Науковці звинувачують у вигоранні майже третини заповідної території «надзвичайну кліматичну ситуацію». Однак журналісти виявили, що більша частина всіх пожеж сталася з вини людей. Наприклад, багато фермерів за допомогою вогню розчищають сільськогосподарські землі, чим, по суті, руйнують їх.

Цьогорічні пожежі знищили мільйони акрів рослин та залишили багатьох тварин без їжі. Постраждали також і люди, що живуть біля узбережжя річок у регіоні. Та найбільшої шкоди зазнала вся планета, яка втратила значну частину регіону, що бореться з парниковим ефектом.

Поділитись: