У Польщі опублікували кадри, які підтверджують смертельне побиття українця у Вроцлаві

Українець Дмитро Никифоренко помер у витверезнику Вроцлава 30 липня 2021 року
Українець Дмитро Никифоренко помер у витверезнику Вроцлава 30 липня 2021 рокуOnet

Польське видання Onet опублікувало відео з камер спостереження витверезника у Вроцлаві, де у 2021 році помер 25—річний українець Дмитро Никифоренко. У його смерті звинувачують 8 людей, зокрема місцевих правоохоронців.

Як пише Onet, загиблий Дмитро Никифоренко приїхав до Польщі з Немирова Вінницької області. У Польщі він працював слюсарем з ремонту сталі.

Пізно ввечері 30 липня 2021 року він повертався після вечірки українців, які також працювали на місцевому будівництві. П'яний Дмитро сів в автобус з трьома іншими українцями. Ті вийшли з транспорту раніше, а Дмитро продовжив їхати сам та в якийсь момент заснув.

Українські заробітчани, які їхали з ним, розповіли, що чоловік сидів тихо. Однак польська поліція внесла у протокол, що Дмитро був агресивним: у якийсь момент нібито намагався завдати собі шкоди, вдарившись головою об вікно. Onet пише, що моніторинг автобусів версію поліції також не підтверджує.

Дмитра на кінцевій зупинці намагалась розбудити пасажирка, а коли не змогла — повідомила про чоловіка, що спав, водію. Той викликав правоохоронців та «швидку».

Коли медики зрозуміли, що Дмитро просто п'яний, викликали поліцію самі. За даними Onet, у цей час українець теж не поводився агресивно. Навпаки: почав спілкуватися, подзвонив своїй нареченій і попередив, що їде додому.

Onet

Поліцію довелося чекати дві години. Камера біля Вроцлавського центру допомоги п’яним зафіксувала, як Дмитра виводять із машини лицем униз та у наручниках. Onet пише, що запис і свідчення поліції доводять, що до нього застосували газ безпосередньо перед виходом з машини.

Відео із самого витверезника показує, що чоловіка силоміць заводять всередину. Кілька разів він намагається встати зі стільця, після чого Дмитра скручують та несуть до кімнати, де стоять ліжка із можливістю фіксації людини.

Onet

Старший інспектор поліції у відставці, якому Onet дало переглянути запис, трактує його так: після внесення у кімнату на ліжко один із поліцейських вдарив Дмитра рукою по обличчю, його притискають, один з поліціянтів дістає кийок і притискає лежачого кийком до ліжка. Інші намагаються знерухомити чоловіка за допомогою ременів. Інспектор також побачив, що Дмитру притискали шию та голову, а учасники процесу виконують рухи, що нагадують удар коліном.

Onet

Врешті Дмитро перестав рухатися. Розв’язавши ноги та перевіривши стан здоров’я, чоловіка кладуть на підлогу та надають першу допомогу. Медики, які згодом заходять в приміщення, продовжують рятувальні роботи, але без ефекту. Тіло Дмитра залишають на підлозі.

За даними Onet, смерть Никифоренка намагалися замовчувати. Рідним українця повідомили лише, що він помер під час втручання поліції через припинення серцебиття. Та припустили, що раніше він вживав наркотики (всупереч першим повідомленням поліції, в його тілі не знайшли наркотиків або стимуляторів).

Через місяць після смерті Дмитра ніхто не поніс жодного покарання. Розслідування та відсторонення причетних почалося після того, як про інцидент написала Gazeta Wyborcza.

Як зараз просувається справа?

У жовтні 2021 року окружна прокуратура у польському місті Щецин затримала 8 людей у справі про смерть Дмитра Никифоренка. У березні 2023-го обвинувальний акт щодо 8 людей дійшов до суду. Прокуратура звинувачує трьох поліціянтів і двох працівників витверезника у знущаннях з українця і побитті його до смерті.

Ще одного правоохоронця звинувачують у тому, що він не допоміг Дмитру. За версією слідства, він спостерігав, як його катують, і нічого не робив для протидії ситуації. Місцеву лікарку звинувачують у ненавмисному вбивстві через те, що вона не змогла запобігти насильству.

Ще двоє фігурантів також є працівниками витверезника, які нібито причетні до замітання слідів події. Один із них у ту ніч був начальником зміни та, за версією слідства, мав переконати медиків «швидкої» підробити документи, прийняти тіло чоловіка, а потім констатувати його смерть у лікарні.

Обвинуваченим поліцейським і працівникам лікарні загрожує до десяти років позбавлення волі, решті — до п'яти років. Як зазначається, жоден з обвинувачених провини не визнає.