У «ПриватБанку» заявили, що можуть відключити Apple Pay і Google Pay, якщо Рада ухвалить низку «неринкових» законів

Законодавче регулювання вартості еквайрингу обійдеться бюджету мінімум у 4 млрд на рік. Такі збитки можуть змусити банки відключити клієнтам можливість прийому оплати Apple Pay чи Google Pay через високу собівартість угод.

Про це на брифінгу 29 березня заявив заступник голови правління «ПриватБанку» Разван Мунтеану.

Так він прокоментував ініціативу народних депутатів від «Слуги Народу». Минулого тижня вони запропонували знизити граничний розмір міжбанківської комісії, яку беруть банки за користування POS-терміналами.

Позиція «ПриватБанку»

Мунтеану назвав таке регулювання «неринковим» і «позицією лобі великих рітейлерів». За його словами, прогнозоване зменшення прибутку «ПриватБанку» складе до 5,3 млрд грн на рік, через що держава, як власниця фінустанови, не доотримуватиме щороку 3,3 млрд грн дивідендів.

Топменеджер банку зазначив, що застосування цього підходу призведе до падіння кількості та обсягу безготівкових операцій — з 55,2% до 25,6%. Відповідно це збільшить використання готівки, що «зведе нанівець зусилля держави з фіскалізації бізнесу».

Прямі втрати бюджету від недоотриманих податків складуть ще близько 1 млрд грн на рік, вважають у «ПриватБанку».

Там вважають, що запропонований законопроєкт у разі ухвалення зробить для банків збитковими POS-термінали в торгових точках з оборотом менше як 33 тисячі грн на місяць.

«А найбільш прикрим для українців стане те, що банки будуть змушені відключити клієнтам можливість прийому оплати Apple Pay або Google Pay через високу собівартість угод з урахуванням додаткових комісій цих сервісів і витрат емітентів, а також пільговий період за кредитними картками», — наголошує Мунтеану.

За його словами, проти запропонованого регулювання виступають й інші провідні українські банки.

Позиція НАБУ

У Нацбанку раніше також розкритикували пропозицію депутатів. Там наголосили, що розмір комісії має регулюватися виключно ринком, а запропоновані зміни можуть нашкодити споживачам та змусити банки згортати програми лояльності.

Що кажуть депутати

Один з ініціаторів законопроєкту від «Слуги Народу» Мар’ян Заблоцький каже, що так хочуть запровадити в Україні практику Євросоюзу.

«В ЄС такі правила давно введені, обсяг комісії не може перевищувати 0,2%. В нас в середньому 1,5%, плюс ще додаткові збори банків. Ці комісії лягають у вартість товару і непомітно стягуються з споживачів», — стверджує він.