У путіна прокоментували пропозиції щодо гарантій безпеки для України

речник президента росії володимира путіна Дмитро Пєсков прокоментував оприлюднені 13 вересня українською владою рекомендації щодо гарантій безпеки для України. Каже, що Москву бентежать збереження курсу України на НАТО.

Про це пише «РИА Новости».

«Орієнтир на членство в НАТО залишається. Відповідно залишається головна загроза для нашої країни, і залишається, навіть набуває великої актуальності одна з причин, яка і зробила необхідною для проведення спеціальної військової операції», — сказав Пєсков.

Нагадаємо, напередодні українські рекомендації також прокоментував заступник голови ради безпеки рф Дмитро Медведєв. Він назвав ці гарантії «прологом до третьої світової» і переконаний, що жодних гарантій Захід Україні нібито не дасть, бо НАТО «страшно».

Про запропоновані гарантії

В Офісі президента 13 вересня презентували свої рекомендації щодо гарантій безпеки для України. Їх розробила група експертів, серед яких були й колишні прем’єр-міністри, під керівництвом очільника Офісу президента Андрія Єрмака та ексгенсека НАТО Андерса Фог Расмуссена.

Зазначається, що вони не мають замінити прагнення Києва вступити до НАТО. У рекомендаціях закликають створити Київський безпековий договір, який має об'єднати Україну та держави-гаранти. Очікується, що основна група союзників візьме зобов’язання щодо підтримки ЗСУ, а ширша група надасть невійськові гарантії, побудовані довкола санкційних механізмів.

З переліком рекомендацій можна ознайомитися тут.

Що Україна пропонувала раніше?

Ще у березні Україна пропонувала росії провести референдум щодо відмови від курсу на НАТО, але натомість отримати гарантії безпеки від окремих країн. Ключова вимога — зобов'язання мають бути аналогічні статті 5 НАТО.

Згодом представники ТуреччиниІталії та Німеччини заявили, що готові стати гарантами. Проте обіцяти взяти на себе зобов'язання у разі необхідності застосувати збройну силу вони не поспішали. Так, міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу заявив, що гарантії за зразком статті 5 НАТО не готова давати не лише Туреччина, але й США, Велика Британія та Канада.

Зрештою перемовини між Україною та росією призупинилися, а у Києві знову почали наголошувати на важливості зближення з НАТО.