Політика

У Росії немає політичної волі розкрити вбивство мого батька – Жанна Нємцова

Політика/У Росії немає політичної волі розкрити вбивство мого батька – Жанна Нємцова
Зберегти
Вигляд

Донька вбитого опозиційного політика Боріса Нємцова Жанна вважає, що найбільшою проблемою російського слідства є те, що затримані лише ймовірні виконавці вбивства її батька, однак майже нічого не робиться у відношенні замовників та організаторів цього злочину. Хоча, підкреслює Нємцова, бійцеві батальйону «Північ» МВС Чечні Руслану Мухутдінову вже висунули заочне обвинувачення і оголосили у розшук. Водночас, у допиті інших осіб, у тому числі глави Чечні Рамзана Кадирова, потерпілим відмовили.

Нагадаємо, що російський опозиціонер Боріс Нємцов був застрелений у центрі Москви 27 лютого на Великому Москворецькому мосту. В опозиціонера влучили чотири кулі, він помер на місці. На цьому тижні Басманний суд Москви продовжив арешт трьом фігурантам справи Нємцова: Хамзату Бахаєву, Тамєрлану Ескерханову та Шадіду Губашеву – до 28 лютого 2016 року. Вони ж заперечують свою причетність до злочинів і заявляють про свою невинуватість. Напередодні суд на три місяці також продовжив арешт ще двом іншим фігурантам справи – Анзору Губашеву та Зауру Дадаєву. Організатори вбивства досі не встановлені.

Про те, як триває слідство у справі Боріса Нємцова, чому слідчі відмовляються допитувати главу Чечні Рамзана Кадирова та чи продовжують надходити погрози - про це все донька вбитого опозиціонера Жанна коротко розповіла Громадському

- Як проходить розслідування вбивства вашого батька, Боріса Нємцова?

- На даний момент спіймали ймовірних виконавців злочину. І, з великою вірогідністю, саме вони скоїли вбивство. Але проблема російського слідства у тому, що вони майже нічого не роблять стосовно безпосередніх організаторів та виконавців. Але не можна говорити, що взагалі нічого не робиться. Вже оголосили у розшук Мухутдінова (Руслан Мухутдінов, боєць батальйону "Північ" МВС Чечні - ред.) , який був водієм Гєрємєєва (Руслан Гєрємєєв, командир роти батальйону "Північ" МВС Чечні - ред.), який навіть слідством підозрюється, як основний організатор цього вбивства. Інша справа, що йому офіційного обвинувачення досі не пред'явили і в розшук не оголосили. Я думаю, що, не зважаючи на всі перепони, не заважаючи на те, що справа на сто відсотків політична і немає волі у Росії її розкрити, все це не говорить про те, що нічого робити не треба. І що все марно. Навпаки – немарно тиснути на слідство, як тільки можливо. Зокрема, привертати увагу – це те, що дуже сильно дратує російську владу. Тому що їхнє завдання зробити все, щоб справа пішла у небуття. Щоб ганебна сторінка Росії пішла у небуття. І в них, до слова, це виходить. Але ми будемо боротися. Інша справа, що все це може зайняти не одне десятиліття.

- Ви подавали скаргу на дії Слідчого комітету Росії, який відмовився допитувати причетних до справи, у тому числі, Рамзана Кадирова. І адвокат Вадім Прохоров говорив про те, що "всі сліди цього злочину ведуть до Чечні". Як ви будете діяти далі, чи продовжите наполягати на допиті глави Чечні?

- Я попросила слідство, подала клопотання щодо допиту Кадирова, вони відмовили. Потім я написала скаргу в суд, знову відмовили. Тепер ми подаємо апеляцію на відмову. Зрозуміло, немає політичної волі розкрити це вбивство, я вже говорила. Да, ви праві, всі сліди цього злочину ведуть до Чечні. Але без допиту ряду людей, які можуть володіти важливою інформацією і можуть бути причетними до цього вбивства, ми не можемо рухатися далі.

- І немає головного відео вбивства?

- Відео немає. На запит до ФСО (Федеральної служби охорони Російської Федерації - ред.) мені відповіли відмовою, сказали, що вони не мають у розпорядженні такої відеозйомки. А я думаю, що, звісно, що мають. Просто не хочуть створювати прецедент у нас в країні, коли влада діє у відповідності до закону. Це вважається ознакою слабкості. Може бути, вони б і дали це відео. Питання в тому, що це б сприймалося за слабкість. Сила – це означає беззаконня. Тобто, закон – тільки для всіх інших. Для керівництва Росії його не існує. Тому якщо раптом на моє прохання вони нададуть відео – це означатиме, що щось не так в нашому королівстві. 

- Ви говорили, що вам надходили погрози. Чи припинилися вони зараз?

- Так, мені надходили погрози через соціальні мережі. Я до цього серйозно ставлюся. Я взагалі серйозно ставлюся до питань безпеки. І зараз погрози більше не надходять, я цьому дуже рада. Живу в Німеччині, у вільній країні. Я сподіваюся, що Росія стане такою колись. У будь-якому випадку, ми маємо докласти до цього зусиль. 

- Наскільки зараз пам'ятають ім'я вашого батька, Боріса Нємцова? Скільки уваги цьому приділяє міжнародна спільнота? Наскільки розуміють, що він робив в Росії і для Росії?

- Для того, щоб про це пам'ятали, щоб звертали увагу, потрібні величезні зусилля тих людей, які в цьому зацікавлені. Я зі свого боку роблю все і сподіваюся, що і інші докладатимуть зусиль. І маю сказати, що є люди, які пам'ятають і намагаються допомагати настільки, наскільки це можливо. І я їм за це дуже вдячна. Така ситуація, що люди намагаються уникнути проблем, забути все погане і завжди вважають, що їх це ніколи не торкнеться. Поки тебе це не стосується особисто, ти будеш говорити, що нічого не сталося. Для більшості росіян репресій не існує. Просто не існує! Ось і все.

/Кіра Толстякова

Пов`язані новини