У Сенаті США заблокували продаж Угорщині десятків батарей HIMARS через несхвалення вступу Швеції до НАТО

У Сенаті США заблокували продаж Угорщині зброї на 735 мільйонів доларів, зокрема 24 батарей HIMARS. Причина — несхвалення Будапештом вступу Швеції до НАТО.

Про це пише Washington Post.

Продаж заблокував сенатор Джеймс Ріш — головний республіканець у комітеті з міжнародних відносин. Політик заявив, що тепер Угорщина має дозволити вступ Швеції до Альянсу, якщо вона хоче купити цю американську зброю. Зазвичай Ріш доволі рідко блокує продаж зброї іншим країнам. Тож WP вважає, що такий крок свідчить про зростання незадоволення Угорщиною у США.

«Те, що зараз червень, а [схвалення вступу Швеції] досі не зроблено, я вирішив, що продаж нової військової техніки США до Угорщини буде припинено», — пояснив Ріш.

У США всі великі продажі зброї потребують схвалення голів та високопоставлених членів комітетів Сенату та Палати представників із закордонних справ. Лише після цього Державний департамент може публічно оголосити про угоду.

Вступ Швеції до НАТО

Туреччина та Угорщина не схвалюють заявку Швеції на вступ до НАТО, яку Стокгольм подав ще в травні 2022 року, після повномасштабного вторгнення росії в Україну.

Анкара звинувачує Швецію в недостатній боротьбі з тероризмом. Президент Реджеп Ердоган закликав Стокгольм видати людей, яких він вважає терористами, включно з курдами та іншими, хто підтримав спробу державного перевороту проти нього у 2016 році. Поки що зусилля Швеції переконати Туреччину, включно з новим законом про тероризм, не дали результату.

А ось Угорщина, яка енергетично залежить від росії, пояснює своє рішення критикою шведської сторони політики угорського прем'єр-міністра Віктора Орбана.

Фінляндія, яка подавала заявку разом зі Швецією, 4 квітня офіційно стала 31 країною-членом НАТО. Країні вдалося зняти заперечення Туреччини та Угорщини, які спочатку також виступали проти її членства.