У Сербії продовжується суд над ексгенералом СБУ Наумовим за відмивання грошей. Україна хоче його екстрадиції
Ексначальник Головного управління внутрішньої безпеки СБУ Андрій Наумов, якого президент Володимир Зеленський назвав зрадником, з'явився у суді Сербії на слуханнях за звинуваченням у відмиванні грошей.
Про це повідомляють балканська служба «Радіо Свобода» та BBC.
Про те, що Наумова затримали у Сербії, стало відомо ще влітку 2022 року. Тоді його зупинили на прикордонному переході Прешево між Сербією та Північною Македонією. А у машині, в якій він їхав, виявили незадекларовані гроші: понад 600 тисяч євро, близько 125 тисяч доларів, а також два смарагди.
У Верховному суді сербського міста Ніш розглядають справу щодо Наумова про відмивання грошей, за що йому загрожує до 10 років за ґратами.
Сам Наумов свою провину не визнав і наголошував, що це «сімейні гроші». 6 квітня у суді свідчили члени сім'ї Наумова, зокрема його батько Олег Наумов. Він заявив, що йому належать 530 тисяч євро, знайдені в автомобілі. Наумов-старший заявив, що гроші він позичив у бізнес-партнера, щоб відкрити телеканал.
Також він заявив, що після початку повномасштабної війни в Україні не міг працювати над відкриттям нового телеканалу, і наприкінці березня в Німеччині передав ці гроші своїй невістці Анні Ревенко, щоб вона купила будинок у Туреччині, куди переїде вся родина.
Як зазначається, окрім звинувачень у відмиванні грошей той же суд у Ніші веде провадження щодо екстрадиції Наумова в Україну. В Україні його підозрюють у шахрайстві в особливо великих розмірах; у привласненні, розтраті майна або заволодінні ним шляхом зловживання службовим становищем; і у зловживанні владою або службовим становищем.
Що відомо про Наумова?
Андрій Наумов — колишній голова управління внутрішньої безпеки Служби безпеки України, якого називали «правою рукою» ексглави СБУ Івана Баканова. У квітні 2022 року президент України Володимир Зеленський позбавив його звання бригадного генерала та назвав «зрадником». За даними «Схем», він виїхав за кордон за лічені години до повномасштабного вторгнення рф в Україну, а правоохоронці проводили у нього обшуки в межах провадження про держзраду.
ДБР вказує, що у 2018 році він обіймав посаду директора ДП «Центр організаційно-технічного та інформаційного забезпечення управління зоною відчуження». На цій посаді він уклав із фіктивним підприємством завідомо економічно невигідний договір, що спричинило тяжкі наслідки для держпідприємства.
Окрім того, за даними слідства, у 2019 році він вирішив піти працювати в СБУ, поки очолював держпідприємство. У ДП він сказав що його начебто призвали на військову службу до СБУ. Завдяки цьому підприємство продовжувало виплачувати йому зарплатню як призваному військовослужбовцю. Таким чином він одночасно отримував заробітну платню як на ДП (приблизно 160 тисяч грн на місяць), так і в СБУ, а завдані державі збитки становили 3,2 млн гривень.
За даними ДБР, призначення Наумова в СБУ лобіював Олег Кулініч — ексначальник управління СБУ в Автономній Республіці Крим, який працював із «кротофермою» ФСБ росії в Україні.
У ДБР повідомили, що українська сторона продовжує процедуру екстрадиції Наумова із Сербії, та зазначили, що це «тривалий прогрес».
- Поділитися: