Віряни зібралися на першу з 1934 року п'ятничну мусульманську молитву у соборі Святої Софії, Стамбул, 24 липня 2020
Фото:

EPA-EFE/TOLGA BOZOGLU

Собор Святої Софії у Стамбулі 24 липня вперше з 1934 року відкрили для проведення п'ятничної мусульманської молитви. Два тижні тому турецький суд скасував постанову про те, що споруда є музеєм та надав їй статусу мечеті.

Про це повідомляє BBC.

До споруди одночасно пропускають 1000 вірян. Відвідувачів закликали приходити в захисних масках та з молитовним килимком. Віряни, які не потраплять до приміщення, зможуть молитися надворі біля Ая-Софії.

На підлозі собору розстелили бірюзовий килим, щоб підготуватися до молитов, а християнські мощі заховали білими покривалами чи тьмяним освітленням. Зокрема мають приховати мозаїки Діви Марії та Ісуса.

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган вже відвідав споруду на початку церемонії відкриття Святої Софії для відвідувачів.

Собор Святої Софії заснував християнський імператор Юстиніан та відкрив 27 грудня 537 року. Собор майже тисячу років був найбільшим храмом у християнському світі. Після захоплення Константинополя османами та падіння Візантійської імперії в 1453 році собор переробили в мечеть, але з 1934 року будівля по декрету засновника сучасної турецької держави Кемаля Ататюрка стала музеєм і була включена до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Вперше турецька Асоціація охорони історичних пам'яток просила суд повернути пам'ятці статус мечеті у 2005 році, але тоді прохання відхилили.

10 липня 2020 року Головний адміністративний суд Туреччини в п’ятницю, 10 липня, скасував рішення 1934 року про перетворення собору Святої Софії у Стамбулі в музей.

Поділитись: