У соцмережах пишуть, що сперму загиблих військових утилізують. Чи правда це?

У соціальних мережах обговорюють нібито заборону на використання сперми військових після їхньої загибелі. Клініки буцімто повинні утилізувати заморожений біоматеріал до 23 березня 2024 року, коли набере чинності закон про заморожування статевих клітин військових. Чи правда це — розібралося hromadske.

Що це за закон?

У листопаді 2023 року народні депутати схвалили законопроєкт №8011 про забезпечення прав учасників війни на біологічне посттравматичне батьківство чи материнство.

Згідно з ним, на час дії воєнного стану військові мають право на безоплатне здійснення забору, кріоконсервацію та зберігання їхніх репродуктивних клітин на випадок втрати репродуктивної функції під час захисту країни.

Так українські військові зможуть стати біологічними батьками, навіть якщо втратять репродуктивні функції внаслідок поранення, травми або контузії.

Президент Володимир Зеленський підписав документ 21 грудня. Чинності він набуде 23 березня 2024 року.

Чому ця тема знову стала актуальною?

Усе почалося з допису на Facebook юристки Олени Бабич. Вона розповіла, що нещодавно консультувала вдову одного з військовослужбовців — молодого чоловіка, який мріяв мати дітей. Перед тим, як піти на фронт, він здійснив кріоконсервування своєї сперми та оформив довіреність на дружину щодо використання репродуктивних клітин.

Через кілька місяців після цього чоловік загинув, а його дружина виявила, що не може скористатися репродуктивними клітинами чоловіка, розповіла Бабич.

Юристка заявила, що в усьому винен закон, ухвалений депутатами в листопаді.

«Наші законодавці так сильно переймались за фінансову складову кріоконсервації біологічного матеріалу військовослужбовців, що прийняли закон, яким… заборонили використовувати сперму військового після його загибелі», — зазначила вона.

За її словами, з березня клініки будуть зобовʼязані утилізовувати сперму загиблих військових.

Обурення Бабич підхопили чимало користувачів, зокрема військові. Так, поетеса та військовослужбовиця Ярина Чорногуз із посиланням на знайомих депутатів написала, що парламент передбачив заборону на використання репродуктивних клітин загиблих захисників, щоб не виплачувати допомогу їхнім дітям.

«Нешановні ініціатори цієї поправки до закону, невже ви дійсно вважаєте, що вдови та вдівці народжують дітей на самоті по загибелі своїх коханих на війні заради виплат? Це треба розуміння гуманності та шляху військової людини мати на рівні нижче плінтуса», — зазначила вона.

Чорногуз наголосила, що для більшості військових важливо, щоб у разі загибелі залишилася дитина — продовження роду.

Обурення також виникло серед урядовців. Віцепрем’єр-міністерка України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина з провладної партії «Слуга народу» заявила, що в «парламенту є півтора місяця, щоби виправити ганебну помилку».

«На найближчому засіданні парламенту має бути проголосована зміна до цього закону, яка скасує цю норму. Коли я ставила свій підпис під цим проєктом закону, цієї жахливої правки не було», — написала вона.

Це правда, що є така заборона?

Справді, як випливає із пояснювальної записки, законом не передбачається «запровадження державних заходів» щодо забезпечення посмертного батьківства чи материнства.

Проте юридичний радник Центру прав людини ZMINA Даниїл Попков пояснює, що в цьому законі не йдеться про заборону використовувати сперму. Він — про оплату послуг зі зберігання репродуктивних клітин.

«Військові тепер отримують право на безоплатне зберігання матеріалу, в порядку зазначеному Кабміном. Це значить, що раніше за це люди платили власним коштом, а за цим законом за це тепер зможе платити держава за бажанням людини», — розповів юрист.

Водночас, за його словами, це буде за трьох умов:

  • Кабінет Міністрів ухвалить постанову, яка деталізуватиме порядок оплати такої послуги;
  • на це будуть кошти в держбюджеті (у законі вказано, що кошти на цю програму мають закласти лише у 2025 році, каже Попков);
  • людина має подати заяву на отримання послуги безоплатного зберігання, бо військовий отримує лише право на таку послугу та не отримує її автоматично.

Попков додає, що положення про утилізацію клітин стосується людей, які в майбутньому скористаються послугою зберігання коштом бюджету. Тобто не стосується тих, хто оплачує це власним коштом.

«Це не предмет змін і цього закону. Порядок утилізації, її строки, чи можна буде оплачувати власним коштом, якщо держава припинить фінансування — має бути визначений надалі Кабміном», — ще раз наголосив юрист.

Крім того, додає Попков, закон не запроваджує механізмів для контролю.

Реакція МОЗ

У Міністерстві охорони здоров’я також спростували інформацію, що кріобанки нібито збираються утилізувати заморожений біоматеріал загиблих військових.

«Держава зацікавлена у продовженні роду всіма українцями. Медицина може і має допомагати», — наголошується в заяві МОЗ.

У відомстві підтвердили, що йдеться про державне фінансування допоміжних репродуктивних технологій. Тобто закон дозволяє родинам військових безоплатно зберегти репродуктивні клітини та використати їх для продовження роду захисників.

«Те, що в цьому законі не передбачено такої ж можливості для тих, хто загинув, — законодавча колізія, яку буде усунено в найкоротші терміни», — пояснили у МОЗ.

Міністерство спільно з народними депутатами вже працює над розв’язанням проблеми.

Закон хочуть «виправити»

Тим часом народна депутатка Соломія Бобровська з фракції «Голос» має намір подати законопроєкт, який повинен «доповнити й виправити» закон про заморожування статевих клітин військових.

Про це hromadske повідомила помічниця депутатки, не надавши подробиць. Бобровська, яка в листопаді голосувала за ухвалення закону, поки що хворіє і не може особисто надати коментар.

Оновлено о 22:35. Додана позиція МОЗ.