Російська правозахисниця Світлана Ганнушкіна стала однією з лауреатів шведської правозахисної премії, яку часто називають «альтернативною Нобелівською премією».

Про це оголосили 22 вересня у Стокгольмі, пише Радіо Свобода.

Ганнушкіна отримала нагороду «за багаторічну відданість справі захисту прав людини і справедливого ставлення до біженців і вимушених переселенців». Вона очолює комітет «Громадське сприяння» і понад 25 років допомагає біженцям.

Крім російської правозахисниці премію цього року отримали також сирійська неурядова організація «Білі шоломи», борець за права жінок у Єгипті Мозн Хассан, а також опозиційна турецька газета Cumhuriyet.

Переможці розділять між собою 3 мільйонів шведських крон (близько 350 тисяч доларів).

Тим часом у США нагороджували переможців Антинобелівської премії.

Цього року її присудили шведському ентомолог Фредрік Собергу, який опублікував три томи досліджень двокрилих комах під назвою «дзюрчалка», повідомляє ТАСС.

Як зазначають засновники нагороди, тритомник шведа, виданий нещодавно англійською мовою, є бестселером на його рідному острові.

«Я 15 років поспіль писав книги, які ніхто не читав, поки не зрозумів, що краще писати про те, що ти добре знаєш. Тема не важлива», - сказав вчений.

Єгиптянин Ахмад Шафік завоював Антинобелівську премію тим, що задався питанням, з якого матеріалу нижня білизна впливає на спаровування гризунів.

Професор Каїрського університету дослідним шляхом встановив, що миші в трусах з поліестеру в силу властивості цієї синтетичної тканини наелектризовуватися негативно позначаються на статевому потязі щурів. Шафік не зміг бути присутнім на церемонії в США, оскільки помер в 2007 році.

Іншим володарем премії став стипендіат Оксфордського університету в Англії Чарльз Фостер. Він протягом місяців наслідував поперемінно гірського барана, яка, лисицю, оленя і птицю, повторюючи їх в усьому, з метою побачити світ їхніми очима.

Свої спостереження і враження дослідник виклав у книзі «Бути звіром».

Йому доводилося несолодко, «на мене частенько влаштовували полювання», згадує британець.

Андреас Спренгер з Університету німецького міста Любек відкрив простий засіб від сверблячки. Для цього він пропонує дивитися в дзеркало і чесати іншу руку. Таким чином, кінцівка не так сильно страждає від розчісування.

Антинобелівська премія вручається «за досягнення, які спочатку змушують сміятися, а потім – задуматися».

Поділитись: