Палата представників (нижня палата американського парламенту — Конгресу) в п’ятницю, 26 червня, підтримала законопроєкт про надання столиці США Вашингтону статус окремого штату.

За рішення проголосували 232 конгресмени й конгресвумен, проти — 180, передає CNN.

Законопроєкт підтримали передусім демократи (за винятком одного), проти висловилися представники Республіканської партії.

Відповідно до законопроєкту, територія міста Вашингтон обмежуватиметься невеликим районом із федеральними будівлями (зокрема Білим домом, Верховним Судом, будівлею Конгресу тощо). Решта міста набуває статусу окремого, п’ятдесят першого за ліком американського штату.

Це також означає, що на виборах від нього обиратимуться члени вищої палати парламенту — Сенату. Оскільки від кожного штату обирають двох сенаторів, їхня кількість може зрости зі 100 до 102. Також від штату будуть обирати й членів Палати представників — за розрахунками, їх буде п’ятеро.

Авторка законопроєкту — представниця Демократичної партії Елеонор Голмс Нортон — стверджує, що формування окремого штату має політичне й демографічне обґрунтування. Так, за останніми даними, населення Вашингтона наразі складає понад 705 тисяч людей, що більше, ніж у штатах Вермонт і Вайомінґ.

Крім того, демократи вказують на використання Дональдом Трампом правоохоронців для вгамування протестів проти поліцейського насилля, викликаних смертю афроамериканця Джорджа Флойда. Один із епізодів стався у Вашингтоні, коли Трамп розпорядився розчистити собі дорогу до церкви, аби просто сфотографуватися там із Біблією в руках.

У зв’язку з цим мер Вашингтона Муріел Баузер, яка підтримує законопроєкт, заявила: створення нового штату стане противагою рішенням Білого дому, які «зазіхають на нашу все більш обмежену автономію».

Сам же Трамп виступає проти створення 51-го штату. «Вашингтон ніколи не буде штатом… [Цього] ніколи не станеться, тільки якщо в нас немає якихось дуже-дуже тупих республіканців», — сказав президент США в інтерв’ю The New York Post у травні.

Зазначимо, що для набуття законопроєктом чинності за нього мають проголосувати ще в Сенаті, а потім його має підписати президент. Оскільки більшість сенаторів — республіканці, а Трамп виступає проти ідеї, навряд чи вона буде втілена в життя. Крім того, Білий дім уже оприлюднив офіційну позицію щодо законопроєкту, де вказано: радники Трампа виступатимуть проти його підписання.

Зазначимо, що у США вже є штат Вашингтон, він розташований на західному узбережжі, тоді як столиця США (офіційна назва Washington, District of Columbia) — на східному. Наразі місто не входить до складу будь-якого штату.

Поділитись: