Вчені Гарвардського університету у США розробили метод отримання із стовбурових клітин органоїдів, пронизаних електронними датчиками для моніторингу поведінки окремих клітин.

Як повідомляє Naked Science, це досягнення допоможе в розробці технологій вирощування штучних органів.

Так, для розробки медичних технологій вирощування нових органів і вивчення цього процесу вчені використовують органоіди — мініатюрні моделі, які вирощуються із стовбурових клітин. Ці моделі, однак, не дозволяють відслідковувати безліч деталей процесу формування майбутнього органу. Спроби введення навіть найменших датчиків в ці складні системи ведуть до порушень в їх розвитку.

Команді вчених професора Гарвардської школи інженерії та прикладної науки Цзя Лю вдалося розв’язати цю проблему. Електронні датчики впроваджуються в них вже на перших кроках зростання і утворюють з ними цілісну систему, забезпечуючи широкі можливості для моніторингу. 

Вченим вдалось отримати найтонші і гнучкі провідні мережі, які підходять для роботи з культурами клітин, а потім зробити їх більш гнучкими. Таку мережу вчені поміщали на підкладку зі стовбурових клітин. По мірі зростання органоід «обростав» мережу, включаючи її у власну структуру. Для демонстрації нового методу дослідники виростили «кіборга-органоіда» серцевого м'яза, який благополучно «жив» в пробірці 90 днів.

Раніше повідомлялось, що дослідники з Університету Піттсбурга вперше виростили мініатюрну печінку людини у лабораторних умовах. Для цього їм знадобилися генетично модифіковані клітини.

Поділитись: