У Стамбулі завершилися перемовини щодо «зернової угоди». Про що домовилися?
У Стамбулі 11 травня завершилися багатосторонні перемовини за участю України, Туреччини, росії та Організації Об’єднаних Націй щодо продовження Чорноморської зернової ініціативи. Сторони не дійшли згоди з цього питання, але домовилися евакуювати турецькі судна з українських портів.
Про це повідомляють Міністерство відновлення України та Міністерство оборони Туреччини.
Як заявили в Мінвідновлення України, за пропозицією ООН та Туреччини подальші консультації щодо розблокування «зернової угоди» продовжать в онлайн-форматі.
«Українська делегація в черговий раз наголосила, що зернова ініціатива має бути продовжена на більший термін та розширена. Це дасть прогнозованість та впевненість як світовому, так і українським ринкам», — пояснив віцепрем’єр-міністр з відновлення України — міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков.
Він закликав найперше відновити реєстрацію вхідного флоту та проведення інспекцій без штучних затримок та відповідно до процедур Спільного координаційного центру (СКЦ).
Водночас у Міноборони Туреччині зазначили, що протягом двох днів відбулися «корисні зустрічі з конструктивними підходами сторін».
Так, у турецькому відомстві додали, що сторони погодилися координувати повернення торговельних суден під турецьким прапором та їхніх екіпажів, які через війну не можуть залишити українські порти.
Ця операція повинна стати зразком для евакуації суден з інших країн, зауважили в Міноборони Туреччини.
Трохи контексту
Чорноморську зернову ініціативу, яка передбачає вивезення зерна з трьох українських портів — «Чорноморська», «Одеси» та «Південного», — уклали 22 липня 2022 року в Стамбулі за участю України, рф, Туреччини та ООН на 120 днів. Далі її продовжували двічі, востаннє — 18 березня.
Українська влада наполягає, щоб Чорноморська зернова ініціатива була безстроковою і продовжувалася автоматично на 120 днів.
А ось росія заявляла, що не проти продовження «зернової угоди» після закінчення її терміну 18 березня, але тільки на 60 днів.
Водночас росіяни ще з листопада 2022 року під різними приводами саботують і затягують час проведення інспекцій у межах «зернової ініціативи», за якою експортують зерно з України. За даними Мінінфраструктури, саботування інспекцій росією вже призвело до скорочення обсягів експорту української агропродукції на світові ринки на 15-18 млн тонн.
Так, росія 8 травня відмовилася реєструвати судна на вхід і проводити їхню інспекцію в межах «зернової угоди». Це фактично заблокувало виконання Чорноморської зернової ініціативи. Тепер Україна очікує на відповідь ООН і Туреччини.
- Поділитися: