У Судані повідомляють про спробу державного перевороту: низку членів уряду затримали, людей закликають вийти на протести

Міністерство інформації Судану повідомило, що Збройні сили зранку 25 жовтня затримали низку членів уряду. Демократичні сили закликають людей вийти на протести, щоб протистояти спробі державного перевороту.

Про це повідомляє Associated Press.

Міністерство інформації не вказує, де перебувають затримані чиновники та кого саме заарештували. Двоє чиновників анонімно підтвердили агентству про затримання принаймні 5 державних діячів.

Серед затриманих можуть бути радник із питань ЗМІ прем'єр-міністра Абдала Гамдока, міністри промисловості та інформації, член перехідного органу країни під назвою Суверенна рада.

Про затримання самого прем'єра AP не повідомляє. Джерела вказують, що біля його будинку в Хартумі були сили безпеки. Саудівський канал Al Hadath з посиланням на джерела зазначає, що Гамдока помістили під домашній арешт. Крім того, затримали декількох губернаторів штатів та лідерів партій.

На тлі арештів у столиці Судану не працює інтернет, а військові перекрили мости. Державний телеканал новин транслював в ефірі патріотичну музику та види на річку Ніл.

Найбільша партія країни «Умма» назвала затримання спробою державного перевороту та закликала людей виходити на вулиці на знак опору. З аналогічним закликом виступила «Суданська асоціація професіоналів», яка підтримує перехід до демократії та була проти правління Омара аль-Башира.

Чому стала можливою спроба перевороту?

Між військовими та цивільними групами Судану напружена ситуація залишається ще з часів повалення колишнього лідера Омара аль-Башира у 2019 році. Він прийшов до влади завдяки державному перевороту і керував країною одноосібно з 1989 року.

На тлі тривалих протестів Башир пішов у відставку, а його відправили під арешт. Політика вже засудили до двох років ув'язнення через відмивання грошей та корупцію. Триває розгляд справи про державний переворот, що привів Башира до влади.

Натомість у Судані створили перехідний уряд. Військові та цивільні чиновники ухвалили угод про розподіл повноважень між військовими та Суверенної ради. Вона мала керувати країною ще рік до проведення виборів та остаточного переходу до цивільного правління.

За час перехідного уряду Судан поступово виходив із міжнародної ізоляції. У 2020-му США виключили країну з переліку держав, які підтримують тероризм. Крім того, Судан мав проводити економічні реформи, щоб отримувати міжнародні кредити.

Однак напруга між військовими та цивільними чиновникам залишалась. У вересні 2021 року сталася невдала спроба державного перевороту. Тоді на протести вийшли як прихильники військового уряду, так і демократичного переходу.